پیشگیری از بروز بیماری‌های مزمن با پیاده‌روی

سلامانه : یک دکترای طب مکمل گفت: فعالیت فیزیکی مناسب تاثیر مهمی در پیشگیری از بروز بیماری‌ها، عوارض آنها و در نهایت کاهش مرگ و میر ایفا کند.
 
مهناز زرافشار در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره اصول بنیادی تمرینات ورزشی، اظهار داشت: همه افراد با ظرفیت یکسانی نسبت به تمرینات ورزشی سازگاری کسب نمی‌کنند، البته وراثت در تعیین اینکه بدن با چه سرعتی و تا چه میزانی با یک برنامه تمرینی سازگار شود، نقش عمده ای بازی می‌کند.
به گفته وی به جز دوقلوهای همسان، هیچگاه دو انسان به طور دقیق دارای ویژگی‌های ژنتیکی یکسان نیستند. بنابراین احتمال اینکه افراد دقیقاً سازگاری‌های مشابهی با برنامه تمرینی معینی حاصل کنند وجود ندارد، لذا در طراحی هر برنامه تمرینی باید نیازهای ویژه و توانایی‌های افراد را در نظر گرفت که این همان اصل ویژگی فردی است.
این دکترای مکمل و پژوهشگر افزود: با انجام فعالیت‌های ورزشی متناسب توان ورزشکار برای انجام فعالیت بیشتر توسعه می‌یابد و میزان خستگی کاهش خواهد یافت ولی اگر تمرینات بدنی قطع شود، سطح آمادگی کاهش یافته و متناسب با نیازهای روزمره تنظیم می‌شود، بنابراین ورزشکاران در برنامه تمرینی خود باید طرحی برای حفظ آمادگی بدنی داشته باشند.
زرافشار ادامه داد: 2 مفهوم اضافه بار و تمرین فزاینده مبنای تمام تمرینات را تشکیل می‌دهند. طبق اصل اضافه بار فزاینده تمام تمرینات ورزشی باید شامل این دو جزو باشند. به طور مثال برای کسب قدرت باید باری بر عضله تحمیل شود که فراتر از آن چیزی باشد که به طور عادی با آن مواجه می‌شود و با افزایش قدرت مقاومت بیشتری لازم است تا محرک افزایش بعدی قدرت عضله شود.
وی عنوان کرد: امروزه به دلیل جایگزینی بیماری‌های غیرواگیر به جای بیماری‌های واگیر دار از یک طرف و نقش رفتارهای ناهنجار بهداشتی و سبک زندگی و شیوه‌های تغذیه در افزایش میزان بیماری‌های غیرواگیردار از طرف دیگر، تغییر نگرش در مراقبت و بهداشت را با هدف حفظ و ارتقای سلامتی را مهم تلقی می‌کند.
این دکترای مکمل و پژوهشگر اضافه کرد: نقش بی‌تحرکی به عنوان یکی از عوامل اصلی در شیوع بیماری‌ها و بروز مرگ، حائز اهمیت است، بنابراین فعالیت فیزیکی مناسب می‌تواند تاثیر مهمی در پیشگیری از بروز بیماری‌ها، عوارض آنها و در نهایت کاهش مرگ و میر داشته باشد.
زرافشار خاطرنشان کرد: ورزش پیاده روی دارای تاثیرات مفیدی در زمینه پیشگیری از بیماری‌های مزمن و غیرواگیر است، همچنین پیاده روی بهترین فعالیت و طبیعی ترین ورزش برای کسب آمادگی جسمانی و روانی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.