یادداشتی از فرزاد نجفی‌پور، کارشناس ارشد فیزیوتراپی (آسیب‌های ورزشی)

کفش پیاده‌روی را بر اساس تبلیغات تلویزیونی خریداری نکنید

کفش پیاده‌روی را بر اساس تبلیغات تلویزیونی خریداری نکنید

سلامانه: دنیای امروز دنیای علم است و در هر زمینه‌ای علم آن وجود دارد و اگر از آن علم پیروی نکنیم، متضرر خواهیم شد. احتمالا لازم نیست بگوییم که علوم پزشکی خصوصا علوم پایه از قبیل آناتومی و فیزیولوژی و... قبلا تکلیف همه ما را در بسیاری موارد روشن کرده‌اند و لازم نیست ما دوباره برویم آناتومی و فیزیولوژی مثلا پاهایمان را دوباره به تحقیق بگذاریم تا بفهمیم چه کفشی برای پیاده‌روی برای پاهای ما مناسب هستند.

الان تقریبا همه می‌دانند که کفش پیاده‌روی مناسب باید زیره‌اش از دیدگاه علمی چه شکلی باشد و آنچه مسلم است، این است که زیره‌اش قطعا نباید شبیه قایق باشد و وزنش هم از چهارصد گرم بیشتر نباشد. نتیجتا قبل از اینکه با تبلیغات تلویزیونی و مزایای غیر علمی‌ای که در مورد کفشی که تبلیغ می‌شود، هیجان‌زده بشوید و مبلغی را هدر بدهید، به منابع کاملا علمی و تایید شده نگاهی بیندازید. لااقل شکل یک کفش مناسب پیاده‌روی را از نظر علمی ببینید.

زیره کفش مناسب برای پیاده‌روی باید پاشنه‌اش از پنجه‌اش یک و نیم سانتی‌متر بلندتر باشد. پاشنه ضربه‌گیر خوبی داشته باشد و انعطاف محل اتصال کف به پنجه، انعطاف حدود چهل و پنج درجه داشته باشد. اگر این انعطاف از شصت درجه بیشتر یا سی درجه کمتر باشد، سلامت پا را به خطر می‌اندازد. اینها علم هستند، ادعا نیستند. پس به علم توجه کنیم و ادعاها را بگذاریم تا علم آن را تایید یا رد کند و آنچه واضحا با علم مغایر است، نپذیریم چون سودش برای دیگران و ضررش برای ماست.

*فرزاد نجفی‌پور، کارشناس ارشد فیزیوتراپی (آسیب‌های ورزشی)

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.