علت بی‌خوابی شبانه نوزادان

سلامانه : دل درد‌هایی در دوران نوزادی وجود دارد که سبب بیداری نوزاد از خواب می‌شوند که در وقت معین به سراغ نوزاد می‌آیند و او را دچار نفخ و بی قراری می‌کند.

منصور بهرامی متخصص بیماری‌های کودکان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نوزاد در اوایل عمر به مدت طولانی می‌خوابد این مدت به 16 تا 17 ساعت در روز می‌کشد همچنین به علت اینکه حجم معده‌ی نوزاد کم است و شیر مادر هضم و جذب غذا را باری او آسانتر می‌کند، این معده با حجم کم به سرعت تخلیه می‌شوند و این امر سبب گرسنگی و در نتیجه بیداری نوزاد می گردد.

وی افزود: همچنین دل درد‌هایی در این دوران وجود دارد که سبب بیداری نوزاد از خواب می شود که به آنها کلیک دوره نوزادی گفته می‌شود دل درد‌هایی هستند که در وقت معین به سراغ نوزاد می‌آیند و او را دچار نفخ و بی قراری می‌کند سپس نوزاد 5 درصد تا یک ساعت گریه می‌کند و بعد به خواب می‌رود.


بهرامی اظهار داشت: ریفلاکس‌ هم موجب بی‌خوابی کودک در شب می‌شود که به معنای بازگشت شیر از معده به مری است چون شیری که در معده است با اسید معده مخلوط می‌شود، هنگامی که بالا می‌یاد سوزش ایجاد می‌کند و نوزاد ترش می‌کند.


وی بیان کرد: دریچه‌ای که فایل بین مری و معده است در نوزاد محکم نیست و درست بسته نمی‌شود در نتیجه بچه‌ای که افقی خوابیده به جای اینکه محتوای معده‌اش به سمت پایین و روده‌ها برود به سمت مخالف و ناحیه مری می‌ رود و در اثر سوزش که ایجاد می شود نوزاد از خواب بیدار می گردد.


این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: به مادران سفارش می‌کنم بعد از شیر دادن نوزاد را قائم نگه دارند تا معده پر کمی تخلیه شود و کمتر برگشت شیر اتفاق افتد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.