یادداشتی از دکتر فاطمه فدایی، دستیار طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی

توت، آرامش‌بخش مغز و تنظیم کننده قند بدن

توت، آرامش‌بخش مغز و تنظیم کننده قند بدن

سلامانه : قال رسول اللّه صلى الله عليه و آله: و التوت الابيض قريب منه و لكنه اقل تغذية و اضر بالمعدة.

پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمود: و توت سفيد نزديك به آن (سياه) است، اما مواد غذايى آن كمتر و ضررش براى معده بيشتر است. 

درخت توت با نام علمی morus alba یا White Mulberry از تيره گزنه‏‌ها دارای دو نوع میوه يكى شيرين و سفيد که آن را توت نبطى و دومی ترش و سياه كه آن را توت شامى یا شاه توت می‌نامند. درخت توت سفيد در غالب نواحى ايران به‌خصوص نواحى شمالى ايران به منظور استفاده از ميوه و برگ‌هاى آن برای مصرف تغذيه كرم ابريشم و همچنين در نواحى ديگر پرورش مى‌‏يابد. 

* مزاج توت شيرين گرم و تر که بهترین طبع برای بدن انسان بوده و شاه‌توت مايل به سردى و رطوبت است. توت خون صالح در بدن تولید می‌کند به همین خاطر در رفع کم‌خونی و تصفيه خون مفید است و با رطوبت‌رسانی به مغز می‌تواند آرام‌بخش خوبی باشد. 


* از ضماد برگ خشک آن با روغن زیتون، در درمان سوختگی پوست و همچنین براى نرم كردن سينه، رفع سرفه، آسم، عوارض سل و ساير ناراحتى‌‏هاى سين‌ه‏اى از دم‏كرده آن استفاده مى‌‏شود. 

* غرغره با آب يا رب آن براى زخم و جوش‌هاى دهان و کاهش التهاب حلق و گلو مفيد است و شتسشوی بدن با پودر برگ توت به همرا سرکه در حمام می‌تواند به مانند سفیدآب در پاکسازی بدن عمل کند. 

* مصرف آن از قديم الايام به عنوان دافع كرم و حتى دفع كرم كدو بين مردم معمول بوده است و براى دفع كرم معمولا جوشانده 15 گرم پوست ريشه درخت را در 250 گرم آب تهيه كرده صبح ناشتا مصرف می‌کردند.

* البته توت می‌تواند در بعضی افراد مستعد، سردرد ایجاد کند و در برخی افراد نیز برای معده مضر است. همانطور که شیخ بو علی سینا در کتاب قانون خود می‌نویسد: توت سفيد ملين بوده که برای رفع یبوست مفید است و از آنجا که ادرارآور است در پاکسازی بدن موثر است. حین مصرف به سرعت از معده عبور می‌کند اما دير از روده خارج می‌شود.  براى معده مضر است و بايد كه قبل از غذا بخورند و برای رفع ضرر آن بعد از آن سكنجبين بياشامند. 

* دکتر احمدیه نیز در کتاب راز درمان خود از توت سفيد به عنوان دارویی در دفع مرض قند و چاق‌کننده، همینطور از توت‏ و برگ درخت توت‏ سفيد و حتى ابريشم از داروهاى مسكن اعصاب و به ویژه از صمغ درخت توت‏ در درمان بيماري‌هاى روانى نام برده است. 

* نتایج مطالعات اخير فیتوتراپی در مورد عصاره برگ‌های توت سفید اثرات کاردیوواسکولر، آنتی‌دیابت، ضدمیکروبی، ضدکنسر، کاهش چربی خون، آنتی‌اکسیدان، آنتی‌اتروژنیک و ضدالتهاب را نشان می‌هد که می‌تواند به عنوان پروتکل‌های پیشگیری و درمان جایگزین ارائه شود. 

* نتایج تحقیق عصاره آبی برگ توت سفید در محیط آزمایشگاه نشان داد که میزان قند و چربی‌های خون را در موش‌های سالم تغییر نمی‌دهد، ولی در موش‌های دیابتی سبب کاهش مقدار قند و چربی های خون می‌شود و در صورت کسب نتایج بالینی مطلوب و با توجه به اینکه برگ این گیاه به وفور یافت می‌شود ممکن است کمک شایانی به تولید صنعتی داروي کاهش قند خون کند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.