گفت‌وگوی سلامانه با دکتر عاطفه کیانی نژاد

بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان کدامند؟

بهترین اسباب بازی‌ها برای کودکان کدامند؟

سلامانه : بازی و اسباب بازی مهم‌ترین فاکتور تأمین نیازهای روحی و روانی کودک است. بنابراین اسباب‌بازی‌های کودکان باید با دقت و بر طبق اصول روانشناسی کودک انتخاب شوند.

دکتر عاطفه کیانی نژاد در گفت‌وگویی با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» ضمن اشاره به این موضوع که والدین به هنگام خرید اسباب بازی نه تنها باید بی‌خطرترین، خوش‌رنگ‌ترین، سرگرم‌کننده‌ترین و آموزشی‌ترین اسباب بازی را مطابق سن کودک انتخاب کنند، تاکید کرد باید به خواست و علاقه کودک هم توجه خاصی مبذول داشت و حق انتخاب بین چند گزینه مناسب و تأیید شده از نظر ملاک‌های زیر را به خود او داد.


این روانشناس بالینی کودک و نوجوان و مدرس دانشگاه به چند موضوع نیز اشاره داشت که باید حین خرید اسباب‌بازی برای کودکان آنها را مد نظر گرفت:


۱-سن کودک:
اسباب‌بازی که یک کودک دو ماهه را سرگرم می‌کند برای یک کودک دوساله سرگرم کننده نیست و برعکس. کودکان همگام با رشد خود نیازمند اسباب بازی‌های متنوع‌اند و تناسب داشتن اسباب‌بازی انتخاب شده با سن کودک بسیار مهم است.


۲-ارضای حس کنجکاوی:
بهترین اسباب‌بازی آن است که کودک را مجذوب خود کند و حس کنجکاوی او را برای کشف برانگیزد.

۳-تاکید نداشتن بر جنسیت کودک:
والدین نباید بچه‌ها را مجبور کنند تا مطابق جنسیتشان اسباب‌بازی انتخاب کنند بلکه باید اجازه دهند کودکان مطابق میل و علاقه خودشان انتخاب کنند و هر دو جنس بهتراست که مهارتهای اجتماعی و تجسمی خودرا تقویت کنند.


۴-بی خطر بودن:
مهم‌ترین فاکتور عدم وجود خطر و آسیب زدن از طریق اسباب بازی به خود و دیگران است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.