تأیید داروی جدید برای درمان هپاتیت C

سلامانه : سازمان غذا و داروی امریکا (FDA)، داروی Mavyret (ترکیب گلکاپرویر و پیبرنتاسویر) را برای درمان افراد بالغ مبتلا به انواع خاصی از ویروس هپاتیت C (HCV) مورد تأیید قرار داد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این داروی ترکیبی اولین دارویی است که برای درمان هپاتیت C فقط به چند هفته نیاز دارد. دیگر درمان‌ها حداقل ۱۲ هفته طول می‌کشند.
دکتر ادوارد کاکس، سرپسرت دفتر محصولات ضدمیکروبی FDA، گفت: «این تأییدیه دوره درمان کوتاه‌تری را برای بسیاری از بیماران فراهم می‌کند و به علاوه یک چاره درمانی برای برخی بیماران خاص به حساب می‌آید که با دیگر درمان‌های ضدویروسی مستقیم‌الاثر با موفقیت درمان نشده بودند.»


HCV با ایجاد التهاب کبد، می‌تواند به کاهش عملکرد یا نارسایی کبد بی‌انجامد. علائم و عوارض این بیماری ممکن است شامل زردی پوست، خونریزی، تجمع مایع شکمی، عفونت، سرطان کبد و مرگ باشد.


حداقل شش ژنوتیپ متمایز از این ویروس موجود است. حدود سه‌چهارم افراد امریکایی به ژنوتیپ ۱ مبتلا هستند. حدود ۳.۹ میلیون نفر از مردم ایالات متحده به HCV مزمن دچارند.


داروی Mavyret در کارآزمایی‌های بالینی شامل ۲۳۰۰ فرد بالغ با تمامی این شش ژنوتیپ مورد ارزیابی قرار گرفت. ۱۲ هفته پس از تکمیل درمان، خون حداقل ۹۲ درصد از افراد، فاقد ویروس HCV بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.