قطع مصرف سیگار تنها راه رهایی از بیماری برگر

سلامانه :  یک فوق تخصص جراحی عروق با اشاره به اینکه دود سیگار عامل اصلی در ابتلا به بیماری "برگر" است، گفت: درد در ناحیه انگشتان پا از علایم اولیه ابتلا به بیماری است ولی قطع مصرف سیگار در مراحل اولیه مانع از تشدید بیماری می‌شود.

دکتر حسین پارسا در گفت وگو با ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه لزوما همه افراد سیگاری به "برگر" مبتلا نمی‌شوند، گفت: این بیماری در خاورمیانه به ویژه ایران، افغانستان، پاکستان و عراق به علت مصرف سیگارهای نامرغوب شیوع بیشتری دارد.

وی با ابراز تاسف از اینکه 23 درصد از بیماران برگری را زنان نشکیل می‌دهند، اظهار کرد: اگر دود سیگار با انواع مخدرهای دیگر همراه شود 18 برابر و با الکل 4 برابر احتمال ابتلای فرد به این بیماری را افزایش می‌دهد.

پارسا با اشاره به اینکه این بیماری نوعی اختلال انسدادی عروق است و بیشتر عروق متوسط و کوچک را درگیر می‌کند، گفت: انسداد رگها باعث می شود خون رسانی به بافت‌ها به درستی انجام نشود و این عارضه بیشتر در بافت اندام انتهایی بدن مانند انگشتان دست و پا رخ می دهد.

این فوق تخصص جراحی عروق ضایعات قرمز رنگ و کوچک و مهاجر بر سطح پوست را از مهمترین علائم اولیه “ برگر“ عنوان کرد و افزود: درد در ناحیه انگشتان پا، لنگش متناوب، تغییر شکل دادن ناخن ها و انگشتان و در نهایت سیاه شدن آنها از دیگر علائم این بیماری محسوب می‌شود.

پارسا با اشاره به اینکه در صورت پیشرفت بیماری،‌ پزشک ممکن است برای نجات فرد اقدام به قطع عضو کند، اظهار کرد: گرفتن یک شرح حال دقیق توسط پزشک فوق تخصص عروق و انجام آنژیوگرافی تنها راه تشخیص بیماری "برگر" است.

وی ترک سیگار را تنها راه مبارزه با بیماری برگر دانست و یادآور شد: قطع مصرف سیگار زمانی موثر است که بیماری در مراحل اولیه باشد. درمان‌های دارویی کمتر از 30 درصد در کاهش علائم بیماری موثر است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.