سختی آب موجب بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود

سلامانه : رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به نرخ مرگ‌ومیر ناشی از سکته در جامعه اشاره کرد و گفت: سختی آب موجب بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

  
به گزارش فارس فردین مهرابیان بعد از ظهر امروز در سی‌ودومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین در محل تالار حکمت دانشگاه گیلان اظهار کرد: زمین‌شناسی پزشکی یکی از موضوع‌های بسیار مهم و اساسی محسوب می‌شود.

وی به کاربردهای علم زمین‌شناسی و سلامت انسان‌ها اشاره کرد و افزود: علم زمین‌شناسی پزشکی به عوامل زیست‌محیطی و پراکندگی بیماری‌ها می‌پردازد.

مهرابیان زمین‌شناسی را علم بین رشته‌ای دانست و بیان کرد: علم زمین‌شناسی بررسی تاثیر سلامتی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان را به عهده دارد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه علم زمین‌شناسی به‌تازگی مورد توجه اندیشمندان و مجامع علمی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: علم زمین‌شناسی از پیشینه دو هزار ساله برخوردار است.

وی به آلودگی‌های زیست‌محیطی با منشأ طبیعی یا انسانی اشاره کرد و گفت: عناصر فلزی سنگین و آب شرب و همچنین برخی فعل و انفعال‌های فیزیکی و شیمیایی در کانی‌ها، هوازدگی و فرسایش می‌تواند از مهم‌ترین تهدیدهای حیات و سلامت انسان باشد.

مهرابیان بعضی از بیماری‌های جهانی را مربوط به زمین‌شناسی پزشکی دانست و یادآور شد: بیماری «گواتر» به دلیل کمبود ید در انسان بروز می‌کند.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیماری‌های قلبی عروقی را متاثر از سختی آب و محیط‌های جغرافیایی عنوان کرد و افزود: بسیاری از سنگ‌ها دارای مقدار بالای اورانیوم هستند ضمن اینکه بعضی از گرانیت‌ها می‌تواند برای سلامت انسان هنگام تنفس یا بلع مقادیر غیر عادی گاز رادیو اکتیو ایجاد خطر کنند.

وی نوشیدن آب دارای «رادون» را خطر قابل توجهی برای انسان‌ها دانست و اظهار کرد: میزان «رادون» در آب به شرایط جغرافیایی محلی بستگی دارد.

مهرابیان با اشاره به وجود سنگ‌های دارای «آرسنیک»، تصریح کرد: «آرسنیک» در لایه‌های زمین موجب آلودگی معادن می‌شود.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان حد مجاز «آرسنیک» طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت را دوصدم میلی‌گرم خواند و بیان کرد: بیماری‌های قلبی عروقی، اسهال، کم خونی، کاهش گلبول‌های سفید و ایجاد ضعف در مغز استخوان از جمله اثرات «آرسنیک» است.

وی با بیان اینکه کمبود «سلنیوم» در محیط سلامت انسان را تهدید می‌کند، خاطرنشان کرد: ضعف بدن در برابر بعضی از سرطان‌ها و امراض قلبی به دلیل کمبود «سلنیوم» است.

مهرابیان افزایش بیش از حد «سلنیوم» در بدن را سبب تهوع، امراض کبدی، کلیوی، پوسیدگی دندان‌ها، سردرد و فشار خون بالا برشمرد.

رئیس دانشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به رابطه مستقیم سختی آب و بهداشت انسان، اظهار کرد: سختی آب در بیماری‌های قلبی و عروقی تاثیرگذار است و موجب سکته و مرگ‌ومیر انسان‌ها می‌شود.

وی شیوع امراض کلیوی و مثانه را به دلیل بالا بودن سختی آب در بسیاری از مناطق عنوان کرد.

به گزارش فارس، سی‌ودومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین با حضور کارشناسان علوم زمین‌شناسی از کشورهای ایران، اوکراین، دانمارک، پاکستان و تاجیکستان به مدت سه روز در دانشگاه گیلان در حال برگزاری است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.