نتایج بهتر جراحی آنوریسم مغز بدون بیهوشی

سلامانه : محققان می‌گویند که جراحی مغز در حالت «بیدار» می‌تواند باعث بهبود درمان آنوریسم‌های مغزی شود.

آنوریسم مغزی یک ناحیه ضعیف در رگ خونی مشروب‌کننده مغز است. این عارضه به طور معمول با یک تکنیک جراحی به نام «کلیپینگ» و تحت بیهوشی مورد درمان قرار می‌گیرد.


اما تیم محققان دانشگاه سنت‌لویس دریافتند که «جراحی مغز در حالت بیدار» و با استفاده از بی‌حسی آگاه، ممکن است نتایج این عمل را بهبود ببخشد.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، دکتر سلیم عبدالرئوف، راهبر این مطالعه و تیم تحقیقاتی‌اش با آزمایش این عمل بر روی ۳۰ بیمار مبتلا به آنوریسم توانستند که با ارتباط با بیماران، عملکرد مغز آنها را در طول جراحی مورد آزمایش قرار دهند.


جراحان در طول عمل جمجمه را باز کرد و شریان را در محل زیر آنوریسم می‌بندند تا خون دیگر نتواند به آن وارد شود. این کار باعث کوچک شدن رگ خونی و جلوگیری از پاره شدن آن می‌شود. بنا بر اعلام مؤسسه ملی اختلالات اعصاب ایالات متحده، پارگی آنوریسم می‌تواند به ناتوانی شدید یا مرگ بی‌انجامد.


سه نفر از ۳۰ بیماری که تحت بی‌حسی با حفظ هوشیاری قرار گرفته بودند در طول عمل نشانه‌های هشدار انسداد جریان خون را نشان دادند. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به تاری دید یا ناتوانی در مشت کردن دست اشاره کرد.


پزشکان از این طریق توانستند با جابجا کردن محل انسداد رگ، از دیگر مشکلات جلوگیری کنند.


یافته‌های مطالعه در نسخه ماه آگوست Journal of Neurosurgery منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.