کشف ژن‌های مرتبط با زایمان زودرس

سلامانه : محققان می‌گویند نواحی ژنی خاصی را کشف کرده‌اند که با زایمان زودرس پیوند دارد. آن‌ها می‌گویند که این کشف می‌تواند راه را برای رسیدن به روش‌هایی جهت پیشگیری از عامل اصلی مرگ در کودکان زیر ۵ سال سراسر دنیا باز کند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان به بررسی DNA و دیگر اطلاعات مربوط به بیش از ۵۰ هزار زن در ایلات متحده و کشورهای شمال اروپا پرداختند. آن‌ها شش منطقه ژنی را کشف کردند که بر طول حاملگی و زمان زایمان تأثیر می‌گذارد.


ترور ماندل، رئیس بخش سلامت جهانی در بنیاد بیل و ملیندا گیتس، گفت: «این‌ها یافته‌های هیجان‌انگیزی هستند که می‌توانند در کاهش مرگ نوزادان نقش کلیدی داشته باشند و به کودکان فرصت آن را بدهند تا سالم و باهوش به بار آیند.»


نوزادان نارس (نوزادانی که قبل از هفته ۳۷ حاملگی به دنیا آمده‌اند) بیشتر از دیگر نوزادان در خطر مرگ قرار دارند. آن‌هایی که جان به در می‌برند نیز اغلب به مشکلات مادام‌العمر و جدی دچار می‌شوند.
مطالعه جدید نشان داد که یکی از مناطق ژنی کشف شده در سلول‌های آستر رحم بیان می‌شود. این سلول‌ها ممکن است در طول حاملگی نقش داشته باشند.


این مطالعه در روز ۶ سپتامبر در New England Journal of Medicine منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.