آرتروز درد بی‌درمان نیست!

سلامانه : آرتروز یا استئوآرتریت نوعی بیماری از دسته التهاب مفاصل است، در این بیماری غضروف مفصل صدمه‌دیده و بر اثر ساییدگی بیش از حد، کم‌کم از بین می‌رود.

 
به گزارش فارس حتماً در بین اطرافیان و آشنایان خود افرادی را دیده‌اید که مدام از درد زانو شکایت کرده و بالا و پایین رفتن از پله عذاب‌شان می‌دهد، در اکثر موارد علت این دردها بیماری آرتروز است.

در واقع می‌توان گفت یکی از شایع‌ترین مشکلات جوامع امروز آرتروز مفصل زانو است؛ آرتروز مسأله غریبی نیست؛ بلکه روند طبیعی پیر شدن است.

آرتروز یا استئوآرتریت نوعی بیماری از دسته التهاب مفاصل است. در این بیماری غضروف مفصل صدمه‌دیده و بر اثر ساییدگی بیش از حد، کم‌کم از بین می‌رود.

یک متخصص طب فیزیکی معتقد است زمانی که از جوانی و میان‌سالی به عرصه پیری پا می‌گذاریم؛ ناخودآگاه تغییراتی در ساختار بدن ایجاد می‌شود که علت اصلی آن شیوه زندگی افراد در ایام جوانی است.

امیرحسین یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: در مورد آرتروز هم این نکته صدق می‌کند و طی سال‌ها استفاده از مفصل زانو، استهلاکی در این ناحیه ایجاد می‌شود.

وی افزود: فردی که در سن 20 یا 30 سالگی است، نمی‌تواند دچار آرتروز شود مگر اینکه اتفاق غیر منتظره‌ای مانند تصادف یا شکستگی منجر به این بیماری در فرد شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان اینکه بر اساس باور عموم صدای زانو ناشی از آرتروز است، تأکید کرد: این تصور کاملاً اشتباهی است؛ صدای مفصل زانو دلایل زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به آزاد شدن دی‌اکسیدکربن و حرکت استخوان‌ها روی یکدیگر اشاره کرد؛ پس باید بگویم تشخیص آتروز به صدای زانو هیچ ربطی ندارد.


وی ادامه ‌داد: ما از سنین 40 تا 50 سال انتظار داریم که فرد دچار آرتروز شود؛ اما در هر صورت اگر زندگی سالمی داشته باشیم، در سنین کهنسالی هیچگاه دچار درد ناشی از آرتروز نخواهیم شد.

یزدانی تأکید کرد: زندگی سالم یعنی فرد از نظر تغذیه، ورزش و تحرک همه اصول را رعایت کند.

وی علت اصلی درد را کمبود تحرک، غلط بودن شیوه زندگی و یا انتظار بیش از حد از توان بدن عنوان کرد و گفت: هر بدن، بسته به توان ژنتیکی، نوع تغذیه و میزان تحرک یک توان مشخص دارد که اگر بیش از آن از بدن انتظار داشته باشیم، بدن دچار آسیب و مشکل خواهد شد.

این متخصص طب فیزیکی به والدین توصیه کرد پیش از شروع فعالیت در هر رشته ورزشی توان فرزندان خود را در نظر گرفته و حتماً با متخصص در زمینه انتخاب رشته ورزشی مناسب، مشورت کنند.

وی با بیان اینکه علاوه بر توان، هر فرد ظرفیت مشخصی دارد که باید متناسب با آن از بدن کار کشید، افزود: علت بسیاری از دردهایی که پس از 40 سالگی شایع می‌شود، شیوه زندگی ما ایرانی‌ها است.

یزدانی ادامه داد: استفاده از توالت فرنگی، چهار زانو نشستن و تحرک نامناسب، تماس کشک زانو را با استخوان زیر آن زیاد کرده و باعث نرمی کشکک می‌شود. ما با تغییر شیوه زندگی، ورزش و تقویت عضلات چهار سر و پشت ران، به راحتی می‌توانیم دردهای زانو را از بین ببریم.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفت: دیگر باور اشتباهی که در بین مردم رواج دارد، نبود درمان قطعی برای آرتروز است؛ اما فردی که در سن 50 یا 60 سالگی دچار ساییدگی مفاصل است، نباید درد داشته باشد.

این متخصص توانبخشی و فیزیوتراپی تصریح کرد: فرد با روش‌های فیزیکی، لیزر و فیزیوتراپی باید درد خود را برطرف کند؛ زیرا درد منجر به کاهش تحرک و ضعیف شدن بیشتر عضلات شده و بیمار کم‌کم از کارافتاده می‌شود.

وی تأکید کرد: از درمان آرتروز انتظار نداریم که فرد جوان شده و به وضعیت 10 سال قبل برگردد، اما انتظار می‌رود سطح کیفیت زندگی فرد بیمار ارتقاء پیدا کند.

یزدانی افزود: تزریق داخلی مفصل از مواردی است که می‌تواند به درمان آرتروز کمک کرده و در بازگشت فرد به فعالیت‌های معمول روزمره موثر باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.