کشف یک روش جدید برای ترمیم بافت آسیب‌دیده

سلامانه : محققان دانشگاه بیرمنگام به روشی دست یافتند که با تقلید از روند بهبود طبیعی بدن، قادر به بازسازی و ترمیم بافت آسیب‌دیده است.

به گزارش ایرنا ، محققان احتمال می‌دهند که تعداد شکستگی‌های استخوان در سراسر جهان تا سال 2020 میلادی دو برابر افزایش یابد. از طرفی پوکی استخوان و شکستگی‌های ناشی از آن با توجه به افزایش جمعیت مسن، تاثیر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی خواهد داشت. در حال حاضر محدودیت‌های قابل توجهی در درمان‌های فعلی ترمیم و بازسازی استخوان وجود دارد.


در فرآیند بهبود طبیعی بدن، سلول‌ها ذراتی در ابعاد نانو تولید می‌کنند که vesicle نام دارد و بافت آسیب دیده را ترمیم می‌کند. این سلول‌ها به طور طبیعی معمولا در استخوان‌ها تولید می‌شوند. محققان دانشگاه بیرمنگام با روشی جدید موفق شدند سلول‌ها را به گونه‌ای تحریک کنند که vesicle تولید کنند. با این روش می‌توان بافت آسیب دیده را مشابه روند بهبود طبیعی، درمان و ترمیم کرد.


این روش هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و محققان به دنبال تولید ذرات با ارزشی با قابلیت درمان بافت هستند. از طرفی در تلاشند سلول‌هایی تولید کنند که قابلیت ترمیم و درمان بافت های دیگر را داشته باشد.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.