خطر مصرف قرص ضد افسردگی در مادران باردار

سلامانه : مطالعه‌ی جدیدی بیان می‌کند کودکانی که مادران‌شان در طول بارداری قرص ضد افسردگی مصرف می‌کرده‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات روان‌پزشکی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان به بازبینی داده‌های مربوط به بیش از ۹۰۵ هزار کودکی پرداختند که بین سال‌های ۱۹۹۸ و ۲۰۱۲ در دانمارک متولد شده بودند. سلامت این کودکان به مدت ۱۶.۵ سال مورد پایش قرار گرفت. در طول این دوره، ۳۲۴۰۰ کودک به یک اختلال روان‌پزشکی دچار شدند.


خطر ۱۵ ساله‌ی اختلالات روان‌پزشکی در بین کودکانی که مادران‌شان در طول حاملگی قرص ضد افسردگی نمی‌خوردند، ۸ درصد بود. این ریسک در مورد کودکانی که مادران‌شان قبل از حاملگی قرص ضد افسردگی می‌خوردند ۱۱.۵ درصد و در کودکانی که مادران‌شان قبل و در حین حاملگی قرص ضد افسردگی می‌خوردند یا مصرف آن را در حین بارداری شروع کردند، ۱۴.۵ درصد بود.

اما محققان می‌گویند که یافته‌های آنها را باید با احتیاط تفسیر کرد.

به خاطر نوع مطالعه، محققان نتوانستند یک رابطه‌ی علت و معلولی را اثبات کنند.

به گفته‌ی مؤلفان مطالعه، به خاطر نوع مطالعه که از نوع مشاهده‌ای بود، رابطه‌ی کشف شده می‌تواند به خاطر دیگر عوامل مثل شدت بیماری مادر باشد.

مؤلف این مطالعه، شیائوکین لیو، از دانشگاه آرهوس دانمارک، گفت: «مادرانی که علائم شدیدی دارند، با احتمال بیشتری درمان خود را در طول حاملگی ادامه می‌دهند.»


با این حال محققان می‌گویند که تصمیم راجع به قطع یا ادامه‌ی درمان باید با مشورت پزشک انجام شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.