رگه‌های سفید رنگ در گوجه‌فرنگی نشانه رسوب فلزات نیست

سلامانه : مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، ‌آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «رگه‌های سفید رنگ در گوجه‌فرنگی ناشی از رسوب نیترات و فلزات سنگین نیست، از این رو مردم می‌توانند که این محصول را با اطمینان خاطر مصرف کنند.»

به گزارش ایرنا دکتر محمد مهدی رزمجو افزود: 18 محصول عمده کشاورزی تحت پایش مداوم سنجش سموم و کودهای شیمیایی و فلزات است و گوجه فرنگی یکی از این محصولات است. 
وی اظهار کرد: رگه‌های سفید رنگ در گوجه‌فرنگی می‌تواند ناشی از کم و یا زیاد شدن نور ، آبدهی نامناسب، تاخیر یا تعجیل در برداشت و موارد اینچنین باشد، نیترات و فلزات سنگین در گوجه و سایر محصولات کشاورزی در آزمایشگاه‌های معتبر علوم پزشکی کنترل و پایش می‌شود و اگر نموهای فراتر از حدود مجاز دیده شود قطعا تذکر داده می‌شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی،‌ آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه عامه مردم تصور درستی از این موضوع ندارند از آنها خواست تا به فضاسازی‌های مجازی و آنچه در شبکه‌های اجتماعی در این زمینه گفته می‌شود توجه نکنند. 
وی اضافه کرد: این مباحث درباره تزریق رنگ به هندوانه هم گفته می‌شود، اگر هندوانه پوک است یا رنگ غیر متناسب دارد ناشی از تزریق رنگ به درون آن نیست، مباحث مطرح شده در این زمینه هیچ پایه و اساس درستی ندارد. 

رزمجو گفت: گوجه‌فرنگی، خیار سبز، سیب زمینی، پیاز، سیب درختی، گندم، جو، برنج، ذرت، سبزیحات، کاهو، هندوانه، گیلاس، خرما، پرتقال و برخی از محصولات دیگر از جمله محصولاتی هستند که تحت نظارت و پایش مستمر رسوب سموم و کود شیمایی و فلزات قرار دارند، مردم با اطمینان این محصولات را مصرف کنند. 

وی اضافه کرد: در آزمایشگاه‌های معتبر و معتمد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نمونه‌گیری از یک هزار و 800 نوع فراورده کشاورزی انجام شده است که 10 درصد از آن عدم انطباق با استاندارد داشته و مابقی استاندارد بوده است، این پایش‌ها مستمر و همیشگی است و برای 18 نوع محصول کشاورزی به صورت اجباری انجام می‌شود. 

مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، ‌آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از جمله محصولات تولید شده در کشورمان که عدم انطباق بیشتری با استانداردها داشته در این بررسی‌ها مربوط به پیاز و سیب زمینی است، این محصولات در 2 سال قبل عدم انطباق بیشتر و پارسال عدم انطباق کمتر داشته‌اند و امیدواریم امسال این عدم انطباق‌ها به صفر رسیده باشد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.