یادداشتی از دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

تاثیر قرص های لاغری بر اشتها

تاثیر قرص های لاغری بر اشتها

سلامانه : یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند که در مورد قرص‌هايى كه اشتها را كم مى‌كند توضیح دهید. آيا استفاده از اين قرص‌ها ضرری دارد؟!
دکتر پیام فرح‌بخش، پزشک و متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری «سلامانه» به این پرسش پاسخ می‌دهد.
مکانیسم داروهای لاغری متفاوت بوده و هر کدام فواید و مضرات خاص خود را دارد. برخی از این داروها به صورت فیبر هستند و حجم معده را پر می‌کنند، برخی هم باعث کاهش اشتها شده و برخی دیگر اثر سیرکنندگی غذا را افزایش می‌دهند. یکسری از داروها هم باعث کاهش ولع خوردن می‌شوند.

نکته حائز اهمیت این است که حتما مصرف این داروها توسط متخصص تغذیه با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی، سن و سلامت فرد تجویز شود. فراموش نکنید چاقی هر فردی، متفاوت با فرد دیگر است و هیچ‌وقت یک نسخه واحد را نمی‌توان برای دو یا چند نفر پیچید و نمی‌توان ادعا کرد که اگر مصرف یک دارو در فردی پاسخ داده و لاغر شده، برای فرد دیگر هم این‌چنین خواهد بود. بنابراین استفاده از قرص به هیچ‌عنوان خودسرانه توصیه نمی‌شود چون ممکن است عوارض جانبی در اثر مصرف آنها رخ دهد.

هر دارویی به منظور افزایش یا کاهش وزن باید تحت‌نظر متخصص مربوطه تجویز شود. ممکن است نیاز باشد قبل از تجویز دارو، شرح حال کاملی از سلامت فرد گرفته یا انجام یکسری آزمایشات پیشنهاد شود. اینکه فرد دچار بیماری‌ خاص است یا داروی خاصی را مصرف می‌کند، همگی باید لحاظ شود. یک متخصص، براساس سن، وزن، قد، جنسیت و اینکه مشکل فرد چیست که رژیم‌های لاغری به کاهش وزن جواب نمی‌دهد و آیا تجویز داروی لاغری لازم است یا نه؟!، و درنظر گرفتن شرح حال، آزمایشات و معاینات کامل، مصرف دارو را تجویز می‌کند. ضمن اینکه طی دوره مصرف دارو، فرد باید تحت‌نظر متخصص باشد تا در صورت مشاهده هرگونه عوارض جانبی دارو، اقدام درمانی لازم صورت بگیرد.

به عنوان یک قانون کل، تا زمانی که یک فرد شیوه زندگی اش را تصحیح نکند؛ یعنی رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی کافی نداشته باشد، هیچ کدام از روش‌های جانبی تاثیر دائمی بر وزن فرد و منجر به ایجاد یک تغییر دائمی و پایداری نخواهد شد.  

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.