یادداشتی از دکتر منصور صالحی، دانشیار بخش ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

کدام گروه‌های خونی می‌توانند با هم ازدواج کنند؟

کدام گروه‌های خونی می‌توانند با هم ازدواج کنند؟

سلامانه : وقتی صحبت از گروه‌های خونی می‌شود معمولا منظور گروه‌های خونی معروف به ABO  است که بر اساس آن افراد به چهار گروه خونی  AB, B, Aو O تقسیم‌بندی می‌شوند. معمولا فردی که گروه خونی گروه خونی O دارد، می‌تواند به افراد دارای سایر گروه‌های فوق‌الذکر خون بدهد ولی صرفا از افرادی که گروه خونی O دارند، می‌تواند خون دریافت کند. برعکس کسانی که گروه خونی AB دارند گرچه از همه افراد داری گروه‌های خونی فوق می‌توانند خون دریافت کنند ولی فقط به آنهایی گروه خونی‌شان AB است، می‌توانند خون هدیه کنند.

البته لازم به یادآوری است که به جز ABO گروه‌های خونی متعدد دیگری نیز وجود دارد (حدود 30 نوع گروه خونی متفاوت) مانند Rh که بعد از گروه خونی ABO در درجه دوم اهمیت قرار دارد. بر اساس گروه خونی Rh هر فرد یا مثبت است (Rh+) یا منفی است  (Rh-). 
معمولا وقتی گروه خونی کسی را نام می‌برند، وضعیت وی را از لحاظ هر دوی این گروه‌های خونی یعنی ABO و Rh را نام می‌برند. مثلا اگر گفته شود گروه خونی کسی B+ است یعنی از لحاظ ABO  وی B و از لحاظ Rh مثبت است.

با توجه به موارد فوق مشاهده می‌شود که ارتباط خاصی بین گروه‌های خونی و ازدواج وجود ندارد و افراد با هر گروه خونی می‌توانند با هم ازدواج کنند. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر گروه خونی خانمی منفی و شوهر وی مثبت باشد، با توجه به اینکه موقع زایمان مقدار کمی از خون جنین وارد جریان خون مادر می‌شود، لازم است قبل از زایمان از آمپولی به نام رگام (rhogam) استفاده شود تا برای بارداری‌های بعدی مشکلی پیش نیاید.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.