یادداشتی از دکتر مجید انوشیروانی، PhD طب سنتی ایران، استادیار دانشکده طب سنتی مشهد

در روزهای اول سرماخوردگی مانع آبریزش بینی و عطسه نشوید

در روزهای اول سرماخوردگی مانع آبریزش بینی و عطسه نشوید

سلامانه : هوا سرد شده و احتمال بروز عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفس فوقانی یا همان سرماخوردگی معمولی در این روزها بیشتر است. از این رو توجه به یکسری نکات می‌تواند در درمان سرماخوردگی موثر باشد. 

نخستین گوشزد مهم در مواجهه با سرماخوردگی آن است که تا حد امکان در دو سه روز اول از سرکوب آبریزش بینی و عطسه احتمالی با آنتی‌هیستامین‌ها پرهیز شود. باید به بدن فرصت داد تا فرایند پاکسازی را از طریق دفع ترشحات انجام و از کلونیزه شدن ویروس‌ها در مخاط دستگاه تنفس نیز پیشگیری شود.

مصرف آنتی‌هیستامین‌ به غلیظ شدن ترشحات دستگاه تنفس منجر می‌شود. غلیظ شدن و چسبندگی این ترشحات، هم می‌تواند باعث انسداد در مجاری خروجی سینوس‌ها به بینی شود و هم باعث رشد بیشتر و کلونیزاسیون ویروس‌ها در این بستر.  هنگامی که ترشحات بینی یا مجاری برونشی غلیظ باشند، مصرف آنتی‌هیستامین‌ها، منع شدیدتری دارد اما اگر این ترشحات بسیار رقیق باشند و فرد دچار خارش، سوزش، گزش در بینی، چشم، سینه و گلو هم باشد، حتما لازم است که ترشحات را به قوام غلیظ‌تری درآورد تا از روان شدن آنها و نفوذشان به گوش میانی یا مجاری تحتانی و کیسه‌های هوایی ریه جلوگیری شود. 

در این صورت براساس آموزه‌های حکما پیشنهاد بر این است که فرد مبتلا به سرماخوردگی با ترشحات رقیق و سوزش مخاط تنفسی، سوپ جوی نیمه غلیظ همراه با عدس و ماش، برگ و دانه گشنیز، آلو و زرشک و کمی شلغم میل و از مصرف سیر و پیاز همراه با آن خودداری کند.

** دکتر مجید انوشیروانی، PhD طب سنتی ایران، استادیار دانشکده طب سنتی مشهد

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.