یادداشتی از دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست

مهم‌ترین راه انتقال ویروس هپاتیت A

 مهم‌ترین راه انتقال ویروس هپاتیت A

سلامانه : هفته اول آبان‌ماه هفته‌ اطلاع‌رسانی هپاتیت نام‌گذاری شده و هدف، شناخت این بیماری و راه‌های مقابله با آن است. 
هپاتیت بیماری ویروسی است که از طرق مختلف مثل مصرف غذای آلوده، استفاده از سرنگ‌های آلوده، فراورده‌های خونی آلوده، وسایل دندانپزشکی آلوده و... منتقل می‌شود. هپاتیت ویروسی دارای سه نوع عمده هپاتیت A B و C است. 
 

هپاتیت A 
شایع‌ترین نوع هپاتیت ویروسی، هپاتیت A است. عفونت با ویروس این نوع هپاتیت، باعث التهاب کبد می‌شود، ولی به‌ندرت به مرحله خطرناک می‌رسد. روش انتقال آن به‌صورت مدفوعی – دهانی است. اگر فردی آلوده به ویروس هپاتیت A باشد و دهان فرد سالم با مدفوع این بیمار تماس داشته باشد یا انگشتان فرد سالم با مدفوع بیمار آلوده در تماس باشد و سپس انگشتان آلوده به دهان زده شوند، فرد سالم دچار هپاتیت A خواهد شد. حتی اگر به میزان میکروسکوپیک (یک‌هزارم یک میلی‌گرم) از مدفوع فرد آلوده با ناحیه دهان برخورد کند، آلودگی اتفاق خواهد افتاد. خطر گرفتاری و انتقال با رفتار شخص مشخص می‌شود و ربطی به جنس یعنی مرد یا زن بودن ندارد، ولی بعضی از بررسی‌ها نشان می‌دهند که خطر انتقال هپاتیت C از مرد به زن بیشتر از زن به مرد است. 
 

ویروس هپاتیت A یکی از شایع‌ترین علل عفونت ناشی از موادغذایی است
در مناطقی که بهداشت پاین است، آب به مقدار کافی وجود ندارد، مواد غذایی مثل سبزیجات آلوده با فاضلاب هستند، سیستم فاضل آب وجود ندارد و در افرادی که دارای بهداشت اندک هستند، مثلا پس از استفاده از دستشویی دستان خود را نمی‌شویند، زیاد دیده می‌شود. مهم‌ترین راه انتقال ویروس هپاتیت A خوردن یا نوشیدن مواد غذایی آلوده به مدفوع است. در افرادی که دارای رفتارهای جنسی پرخطر و نا متعارف هستند، ویروس هپاتیت A به‌راحتی به آنها منتقل می‌شود. استفاده از کاندوم خطر ابتلا به هپاتیت را به مقدار زیادی کم می‌کند ولی صفر نمی‌کند.

علائم و نشانه‌های هپاتیت A 
وقتی ویروس هپاتیت A وارد بدن شد دو تا سه هفته طول می‌کشد تا علائم و نشانه‌ها ظاهر شوند. ممکن است فرد هیچگونه علامتی نداشته باشد یا علائم خیلی خفیف باشند و بسیاری از بیماران متوجه آلوده شدن خود نمی‌شوند. مدفوع این افراد بدون علامت نیز به‌شدت عفونی بوده و باعث انتقال ویروس هپاتیت A به دیگران می‌شود. یک حالت آنفلوآنزایی خفیف و کوتاه‌مدت تهوع، استفراغ و اسهال بی‌اشتهایی، کاهش وزن، یرقان (پوست و ملتحمه چشم زرد می‌شود)، ادرار به رنگ قهوه‌ای تیره و مدفوع کم رنگ می‌شود، خارش پوست و درد شکم. 
 

چگونه می‌توان این بیماری را تشخیص داد؟
ویروس هپاتیت A (HAV) را می‌توان از طریق انجام آزمایش خون تشخیص داد. در این تست آنتی‌بادی بر علیه ویروس هپاتیت A در خون اندازه‌گیری می‌شود. اگر فردی در حال حاضر یا در گذشت مبتلا به ویروس هپاتیت A شده باشد، این تست مثبت خواهد بود. حتما باید نوع ویروسی که باعث هپاتیت شده است، تشخیص داده شود تا هم از انتشار آن جلوگیری شود و هم اینکه درمان مناسب شروع شود. برای تشخیص هپاتیت A آزمایش‌های اختصاصی وجود دارند و باید مشخص ساخت که فرد در حال حاضر مبتلا به عفونت هست یا اینکه در گذشته مبتلا و خوب شده است. 
راه‌های پیشگیری: از مهم‌ترین راه‌های کاهش بیماری، ایمنی موادغذایی و ایمن‌سازی و بهبود شرایط بهداشتی است. رعایت بهداشت شخصی مثل شستشوی صحیح دست، اطمینان از سلامت آب و دفع مناسب فاضلاب از عوامل اصلی کنترل بیماری به شمار می رود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.