اعتیاد، تهدید جدی امروز و آینده جامعه

سلامانه : در حال حاضر پدیده شوم اعتیاد به موادمخدر صنعتی گریبانگیر بسیاری از نوجوانان و جوانان جامعه شده که باید در این زمینه چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.
 
به گزارش تسنیم اعتیاد این بلای خانمان‌سوز دودمان‌ها را در خانواده‌ها بر باد داده و خاکستر بدبختی، آه و فغان را برجا گذاشته است.
این بلای خانمان‎سوزی که کانون گرم خانواده را به جای مهربانی و گرمی گرفتار بلا کرده و چه جوان های رشیدی را که در دام خود غرق نکرده است.
امروز وقتی  در کوچه سرنگی آلوده به خون را در میان خس و خاشاک دیدم به ناگاه غمی سنگین تمام وجودم را فرا گرفت.
بی‌اختیار در فکری غوطه‌ور شدم که کدام عزیز کرده پدر و مادری با فرو کردن این افیونی خانه خراب، بر جسمش آرامش کاذب را به دست آورده و زمین گیر شده است؟؟؟
صاحب این سرنگ افیونی چه کسی بوده که تمام هیبت و غیرت خود را به ناچیزی فروخته؟؟؟
بی‌اختیار به یاد ناله‌های دل‌خراش مادر و پدری افتادم که غم آبروی از دست رفته خود را دارند و با سرافکندگی در جامعه زندگی می‌کنند و با هر کلامی چه طعنه‌هایی که گوششان نمی‌شنود.
به یاد این بیچاره سربرگریبان که موقع خریدن این سرنگ با چه التماسی از متصدی داروخانه خواسته در روزهای پایانی زندگی سیاهش، رنجش ندهد و بگذارد آرام و بی درد بمیرد.
این قصه تنها به صاحب این سرنگ محدود نمی‌شود و چه بسا جوانانی در خرابه‌های کوچه پس کوچه‌ها و بیغوله‌ها، خود و غیرتشان را به نشترهای افیونی بسیاری فروخته‌اند.
خانواده‌ها همواره نگران هستند، نگران آسیب‌هایی که بر سر راه جوان‌ها و نوجوان‌ها در جامعه وجود دارد و بزرگ‌‌ترین و مخرب‌‌ترین این آسیب‌ها اعتیاد است، اعتیادی که در دهه اخیر شکل و شمایل عجیبی به خود گرفته است.
دهه 80 دهه نگرانی‌های عجیب برای خانواده‌ها بود، چند سالی اختصاص داشت به قرص‌های روانگردانی که غالبا در ‌میهمانی‌های شبانه بین جوانان مصرف می‌شد.
چند سالی هم همه جا صحبت از کراک بود، ماده‌ا‌یی که هیچ از جسم و روان قربانیانش به جا نمی‌گذاشت و سال‌های پایانی دهه 80 و آغاز دهه 90 هم بحث‌ها بر سر پایپ‌های بلورین و فریاد‌های شیشه‌ا‌یی محبوس در لوله باریک آن است.
اما اگر اکستازی و کراک به جان مصرف‌کننده خود می‌افتادند و تا پای مرگ رهایش نمی‌کردند، شیشه این روزها نه ‌تنها مصرف‌‌کنندگان خود را از پای در می‌آورد بلکه ناامنی و وحشت و خشونتی را به جامعه تحمیل می‌کند که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت.
آمارها می‌گویند ظرف 10 سال گذشته شیشه یا مت آمفتامین توانسته دومین جایگاه را در جدول مصرف مخدرها و محرک‌ها به خود اختصاص دهد.
برای مصاحبه به یکی از کوچه‌های تجمع ساقیان شهر رفتم، کوچه باریک که دیوارهایش را دود گرفته بود و بوی نکبت کوچه را محاصره کرده بود و صدای ناله‌های جانسوز پدران و مادران را آدمی می‌توانست با گوش دل بشنود.
در این کوچه نشان از غیرت‌های مفت از دست رفته جوانان، هیبت‌های نابود شده آن‌ها و عامل بسیاری درد‌های دیگر جامعه همگی در این کوچه تلنبار شده بود که اگر کمی چشممان را بازتر کنیم آن‌ها را حتما خواهیم دید.
دو نفر برای خریدن شیشه به سراغ ساقی آمده بودند و در حالی که از شدت بی حالی به دیوار تکیه داده بودند انتظار دست پر ساقی را می‌کشیدند.
نزدیکشان که رفتم ازاحوالاتشان پیدا بود که به ‌شدت از اعتیاد آسیب دیده‌اند، سطح هوشیاری ‌شان پایین بود، یک کلمه را چند بار تکرار می ‌کردند.
یکی از آن‎ها که می‌خواهد  ثابت کند هنوز سرپا است و می‌تواند صحبت کند، گفت: «ما فقط مصرف می‌کنیم!!!»
درباره نحوه مصرف شیشه که پرسیدم؟ گفت که شیشه را به اصطلاح خودشان، «کفی می‌کشند» و از پایپ استفاده نمی‌کند و دلیلش را هم گران بودن پایپ عنوان می کند.
دیگری که تازه اعتماد کرده بود با قامتی شکسته در حالتی که پاهایش را روی زمین می‎کشید به طرفم آمد و گفت: قیمت پایپ از پنج هزار تومان هست تا 100 هزار تومان، ما که پول نداریم کفی می‌کشیم.
به گفته این معتادان بعضی پایپ‌ها مواد را «حرام می‌کند و می‌سوزاند» به همین خاطر ارزان ‎تر  است.
درد دیگر جامعه ما کارتن ‌خواب‌هایی است که در گوشه و کنار شهرها، در سرما و گرما و حتی در میان خود ما هستند و با مشکلات زیادی و حتی با مرگ دست و پنجه نرم می‌ کنند.
کسانی که هیچ وقت دیده نشدند و فقط هرازچندگاهی در رسانه‌ها می‌‌بینیم و می‌‌شنویم که کارتن‌‌خوابی در گوشه خیابان به علت سرمای سخت، جان باخت!!! و بعد هم فراموشی ...
برای مصاحبه به سراغ یکی دیگر از جوانان فریب خوره شهر میروم، نامش شهرام است اما برای گفتن فامیلی خود کمی مکث می‌‎کند، بالاخره می ‌گوید: بنویسید ع، "شهرام.ع " که 29 سن سال دارد و گرفتار دام اعتیاد شده است.
شهرام.ع درباره علت اعتیادش گفت: هنگام فوت پدرم، من دوره سربازی را طی می‌کردم، برادر بزرگم به حساب اینکه بتواند ارثیه پدری را بین اعضای خانواده تقسیم کند با گرفتن وکالت از من و بقیه خانواده‌ام تمام اموال را فروخت و بدون آنکه چیزی به ما بدهد همه را بالا کشید، من که از روز اول با این موضوع مخالف بودم و به اجبار مادرم تن به این کار داده بودم بعد از خدمت سربازی روی دنده لجبازی افتادم و پس از بحث و جدل با آن‌ها فقط یک ساک دستی برداشتم و به امید زندگی مستقل بیرون زدم، بی‌خبر از اینکه روزی در دام اعتیاد گرفتار می‌شوم.
شهرام درباره مشکلاتش می‌گوید: وضعیت من خود گویای همه چیز است نه سرپناهی، نه کاری ...
وی گفت: تا کسی یک شبانه‌روز را در چنین شرایطی طی نکند نمی‌فهمد که من و امثال من چه می‌کشیم.
در پاسخ به این پرسش که مردم با امثال شماها چه برخوردی دارند، می‌خندد و می‌گوید: 90 درصد مردم اصلا ما را نمی‌‌بینند انگار که ما اصلا نیستیم، بقیه هم که گاهی ما را می‌بینند و فقط مسخره‌مان می‌کنند و می‌خندند.
پرسیدم عاشق هم شدی؟
گفت:من هم انسان هستم، احساس دارم، عاطفه دارم طی این مدت با خانمی آشنا شدم که به خوبی از وضع من خبر داشت مدتی را با این اوضاع گذراند، زندگی که نه ... ولی دوران خوبی داشتیم اما مدتی طول نکشید که شلاق فقر کمر عشقمان را شکست و آخرش هم به جدایی و طلاق منجر شد!
پرسیدم، اگر در حین پرسه زدن در کوچه و خیابان یک کیف پول پیدا کنی چه کارش می‎کنی؟
شهرام گفت: با تمام مشکلاتی که دارم سعی می‌ کنم آن را به صاحبش برسانم چون من فقط از اسب افتاده‌ام از اصل که نیفتاده‌ام!!!
فرهاد جوانی که سنش 25 ساله است، مشخص است هنوز تلاش زیادی برای تمیز نگه داشتن وضع ظاهریش دارد و نمی‎خواهد معتاد به حساب بیاید.
فرهاد گفت: سه سال است که در دام اعتیاد گرفتار شده‎ام.
وی افزود: اول با سیگار شروع کردم اما کم کم نفهمیدم چطور معتاد به هروئین شدم.
فرهاد با اشکی که در چشمانش جمع شده بود و با آهی که از اعماق دلش می‎کشید، بیان کرد: لیسانس شیمی دارم و بزرگترین آرزوی زندگی‌ام مرگ است.
زمستان فصل شال‌گردن‌های رنگی و پالتوهای چرم آنچنانی و بوت‌های بلند با برندهای مختلف است، زمستان فصل کلاه‌های گپ است و نوشیدن قهوه پشت شیشه ‌های بخار گرفته و البته فصل کارتن‌ خوابی جوانی که خواسته یا ناخواسته سهمش از تمام این برو و بیاهای زمستانی، یک پتوی مندرس در گوشه خلوت یک پارک است تا زمین خیس و گل گرفته را برای چند ساعتی شکل خانه ‌ای ببیند هرچند کوچک و ناامن...
زمستان چادر سفیدش را بر سر شهر می‌کشد و باز هم بی‌خانمان، بی‌خانمان است و اتاق کاغذی خانه اوست، آیا هنوز هم می‌‌توان کاری کرد برای کسانی که روزی مثل ما در کنار بخاری، شوفاژ و شومینه  خانه، بر روی مبل راحتی‌ شان لم می‌‌دادند و فارغ از سرمای بیرون چای گرم را مزه مزه می‌کردند؟
و امروز در این سرمای سوزناک زمستان به خاطر گرفتار شدن در دام اعتیاد تا نیمه‌های شب به خاطر شرم از چشمان پدر و مادر به خانه نمی‌آیند.
مادر یک معتاد تزریقی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد نیز از سختی‌های روزگار برای بزرگ کردن فرزندانش گفت و به سرنوشت "ایمان" فرزند معتادش اشاره و اظهار کرد: او در دوران ابتدایی و راهنمایی بسیار زرنگ و سر به زیر بود.
"م.غ" افزود که از زمانی که پسرش در سال آخر دبیرستان مشغول تحصیل بود رفتارهایش مشکوک و متوجه اعتیاد او به تریاک شدند سعی و تلاش برای رهایی او از دام اعتیاد به جایی نرسید و او به سمت شیشه رفت.
این مادر که تقاضا کرد نامشان مخفی بماند حضور پسرش در جمع دوستان ناباب و افراد بزرگ‌تر از سن او را یکی از دلایل اعتیاد فرزندش عنوان کرد.
وی گفت: اکنون فرزندم در کمپ ترک اعتیاد بستری شده است و امید دارم دوباره فرزندش را سالم در آغوش بگیرم.
فرماندار شهرستان بروجن در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد با بیان اینکه متاسفانه امروزه گرایش جوانان به سمت اعتیاد و مواد مخدر صنعتی رو به افزایش است، اظهار کرد: اعتیاد یک بیماری روانی، اجتماعی و اقتصادی است که از مصرف غیرطبیعی و غیرمجاز برخی مواد مانند الکل، تریاک، حشیش و موادی از این قبیل ناشی می شود.
فتاح کرمی، سودآور بودن درآمد ناشی از فروش مواد مخدر صنعتی، تنوع در نوع مواد مخدر صنعتی، افزایش مشکلات اقتصادی، دسترسی آسان به مواد مخدر صنعتی، جا به جایی آسان مواد مخدر صنعتی و عدم آگاهی خانواده ها از نحوه مصرف مواد مخدر صنعتی را از مهمترین عوامل افزایش گرایش جوانان به اعتیاد با مواد مخدر صنعتی عنوان کرد.
وی افزود: مهم ترین علت گرایش جوانان به مواد مخدر صنعتی عدم آگاهی خانواده ها از نحوه استعمال این مواد است.
کرمی، حمایت از مراکز ترک اعتیاد و اختصاص اعتبار به پژوهش‌ها در این زمینه را از مهم‌ترین راهکارها برای کاهش آمار اعتیاد در جامعه دانست.
وی تصریح کرد: مراجعه این افراد به مراکز ترک اعتیاد نباید صرفا برای ازدواج و گرفتن گواهینامه‌های کاری باشد و بعد از رسیدن به هدفشان دوباره در دام اعتیاد گرفتار شوند.
فرماندار شهرستان بروجن افزود: اطلاع‌رسانی و آموزش به آحاد مردم در رابطه با خطرات مواد مخدر از مهمترین فعالیت‌های مسئولان در این شهرستان است.
وی با اشاره به اینکه بحث مواد مخدر از ابزارهای جنگ نرم دشمنان است بیان کرد: معتادان مواد مخدر، جانبازان جنگ نرم هستند.
کرمی با بیان اینکه جانبازان جنگ سخت باعث افتخار جامعه هستند، اظهار کرد: جانبازان جنگ نرم با گرفتار کردن خود در دام اعتیاد دچار خمودگی می شوند و برای جامعه غیر مفید هستند.
وی، پیگیری احداث ایستگاه ایست و بازرسی منطقه دوراهان، واقع در ورودی محور خوزستان را از مهمترین فعالیت‎های مسئولان شهرستان بروجن در راستای کاهش بحث مواد مخدر در این شهرستان دانست.
کرمی گفت: تقویت سازمان‌های مردم‎نهاد در راستای امور فرهنگی و مشاوره اعتیاد می‎توانند در جامعه  تأثیرگذار باشند.
فرماندار شهرستان بروجن با اشاره به اینکه امسال در شهرستان بروجن 90 کیلوگرم موادمخدر کشف شد، خاطنشان کرد: این عدد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است چراکه سال گذشته میزان کشف مواد مخدر این شهرستان یک هزارو 27 کیلوگرم بوده است.
کرمی افزود: بیشترین کشف مواد مخدر در این شهرستان تریاک بوده است.
رئیس مرکز علمی کاربردی بهزیستی چهارمحال و بختیاری در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار کرد: اعتیاد یک بیماری مضمن است و نباید آن را یک بیماری حاد دانست.
عباس آقابابا گفت: زمینه‎سازی، تسریع‎کننده و آشکارسازی علت‎های بیماری اعتیاد است.
وی افزود: خاصیت بیماری مضمن اعتیاد عودپذیری و راه درمان طولانی آن است.
آقابابا با اشاره به اینکه در بحث بیماری اعتیاد عوامل زمینه‌ساز آن باید بررسی شوند، اظهار کرد: شکست‌هایی که افراد در طول زندگی خود با آن‌ها مواجه می‌شوند یکی دیگر از علل گرایش آن‌ها به اعتیاد است.
عضو اتاق فکر مواد مخدر چهارمحال و بختیاری  با بیان اینکه بحث اعتیاد در بین افراد زمینه ارثی و ژنتیکی هم دارد، تصریح کرد: علل فردی، اجتماعی و خانوادگی از مهمترین علل گرایش افراد به بحث اعتیاد است.
آقابابا افزود: مواد یک سیستم است و یک سیستم تا زمانی که درآمدزا باشد پویا است.
وی با اشاره به اینکه اعتیاد در جامعه ریشه‌کن نخواهد شد، تاکید کرد: اعتیاد را در جامعه فقط می‌توان کنترل کرد.
 آقابابا گفت: گرایش به اعتیاد در میان خانواده‌های سهل‌انگار، مستبد و منفعل بیشتر از خانواده‌های دموکراتیک وجود دارد.
وی، مراکز درمانی MMT ،درمان متادول و مددکاری، کمپ‌های ترک اعتیاد، NA انجمن معتادان گمنام، ROD و UROD از طریق روش بیهوشی را از مهمترین و رایج ترین راه‌های ترک اعتیاد در کشور ایران معرفی کرد.
رئیس مرکز علمی کاربردی بهزیستی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد:از بین راه‌های درمان گفته شده NA انجمن معتادان گمنام بهترین گزینه برای ترک اعتیاد است.
کارشناس دیگری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار کرد: مدیریت و کنترل مواد مخدر در جامعه کار بسیار دشواری است.
وی گفت: فرهنگ‌سازی مهمترین عامل عدم گرایش افراد به بحث اعتیاد است.
این کارشناس افزود: همه ارگان‌های مربوطه به بحث کنترل اعتیاد در جامعه در راستای کاهش تقاضا و عرضه مواد مخدر در جامعه در تلاش هستند.
وی تصریح کرد: مهمترین عامل عودت بیمار به اعتیاد مجدد بعد از ترک مواد مخدر، وسوسه است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.