یادداشتی از دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست

شایع‌ترین روش انتقال ویروس هپاتیت C

شایع‌ترین روش انتقال ویروس هپاتیت C

سلامانه : هپاتیت C بیماری خطرناکی است که مهم‌ترین علت بیماری مزمن کبدی در سرتاسر جهان است. شایع‌ترین روش انتقال ویروس هپاتیت C استفاده از سرنگ‌های مشترک در معتادان و به دنبال آن رابطه جنسی است. تخمین زده می‌شود حدود ۲۵-۱۵ درصد موارد هپاتیت C ناشی از روابط جنسی باشند.
حدود ۷۰ درصد معتادان تزریقی دارای هپاتیت C هستند و پس از ۵ سال این میزان به ۹۰ درصد می‌رسد. این آمار از این نظر مهم است که تعداد قابل‌توجهی از معتادان تزریقی دارای شرکای جنسی متعدد هستند و آنها یک منبع مهم انتشار آلودگی به ویروس هپاتیت C هستند. ویروس هپاتیت C به راحتی توسط رابطه جنسی منتقل نمی‌شود. یکی از راه‌های مهم انتقال ویروس هپاتیت C تزریق خون و فرآورده‌های خونی است بنابراین باید حداکثر سعی و کوشش به عمل آید تا از تزریق خون و فرآورده‌های آن اجتناب شود. امروزه مهم‌ترین منبع آلودگی به ویروس هپاتیت C معتادان تزریقی هستند. حدود ۴۰ درصد موارد تازه کشف شده هپاتیت C معتادان تزریقی را شامل می‌شود. مجددا تاکید می‌شود که چون تعداد قابل ملاحظه‌ای از معتادان تزریقی رفتارهای پرخطر جنسی دارند آنها به صورت یک منبع انتشار ویروس هپاتیت C در آمده‌اند.
از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت C بدون علامت هستند، این بیماری معمولا با انجام آزمایش تشخیص داده می‌شود. اگرچه بسیاری از دانشمندان هپاتیت C را قابل انتقال توسط رابطه جنسی نمی‌دانند ولی تعداد زیادی دیگر از دانشمندان بیماری هپاتیت C را یک بیماری بالقوه قابل انتقال از طریق رابطه جنسی تلقی می‌کنند. 
اگر فردی دارای یک شریک جنسی منفرد آلوده به ویروس هپاتیت C باشد، خطر ابتلا وی با گذشت هر سال حدود 6/0 درصد و پس از گذشت ۱۰ سال، 6 درصد خواهد بود.  نکته مهم دیگر این است در افرادی که مبتلا به ویروس HIV یا ایدز هستند، میزان شیوع ویروس هپاتیت C منتقله از راه تماس جنسی بیشتر است. 
 

خطر انتقال ویروس هپاتیت C به دیگران از طریق تماس جنسی در افراد زیر بیشتر است:
خطر انتقال ویروس هپاتیت C از طریق تماس جنسی در افراد مبتلا به عفونت حاد با ویروس هپاتیت C، کسانی که میزان ویروس در داخل خونشان زیاد است یا دارای شرکای جنسی متعدد هستند و همچنین در شرایطی که به علت خشونت در تماس جنسی، بریدگی و زخم شدگی ایجاد شود، بیشتر است. به علاوه، این نوع هپاتیت از راه تماس جنسی قابل انتقال است به‌ویژه در افرادی که HIV مثبت هستند. مرکز مبارزه با بیماری‌ها در آمریکا گزارش کرده که علت ۱۰ درصد موارد ابتلا به هپاتیت C تماس جنسی با فرد آلوده به این بیماری بوده است.
از بیماران مبتلا به هپاتیت C، 75-80 درصد دچار شکل مزمن بیماری خواهند شد و از این افراد ۷۰-۶۰ درصد دچار بیماری کبدی فعال خواهند شد. بنابراین این نوع هپاتیت را باید جدی گرفت. چون این بیماری علامت خاصی ندارد اکثر افراد مبتلا به آن از بیماری هپاتیت C در خود بی‌خبر هستند و به انتشار این بیماری در جامعه ادامه می‌دهند.
 

مراقبت‌های لازم در افراد مبتلا به هپاتیت C 
بیماران مبتلا باید هیچ وسیله شخصی را به اشتراک نگذارند و هر نوع بریدگی و زخم روی پوست را به دقت بپوشانند تا از انتشار خون و ترشحات پیشگیری شود.  از اهدای خون، عضو و اسپرم خودداری کنند و حتما شریک جنسی‌شان از نظر وجود هپاتیت C بررسی شود.

 

**دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.