بهترین زمان درمان این عارضه در سن یک و نیم سالگی است

سلامانه :  عارضه پلی داکتیلی یکی از شایع ترین نا هنجاری‌های مادرزادی است و از هر 500 تولد، یک نفر را درگیر می‌کند.

دکتر احمد فشارکی، متخصص کودکان و نوزادان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: پلی داکتیلی به معنای داشتن انگشت اضافه یا انگشتان اضافه در دست است و می‌تواند به اشکال متعددی از جمله: یک برجستگی کوچک در کف دست، بین انگشت که در انتها پهن شده و 2 تا ناخن دارد، یک دست با ظاهر معمولی با یک شصت و 5 انگشت دیگر و بسیاری اشکال دیگر ظاهر شود.


وی در رابطه با علت این عارضه تصریح کرد: در زمان جنینی، دست ابتدا به صورت یک پارو است و سپس در قسمت‌هایی که از آن شکاف‌هایی ایجاد شده است و انگشتان از هم جدا می‌شوند. گاهی انگشتان به درستی از هم جدا نمی‌شوند و نتیجه آن دستی است که 2 یا چند انگشت آن به هم وصل است.


دکتر فشارکی افزود: گاهی نیز بیش از 4 شکاف ایجاد شده و در نتیجه بیش از 5 انگشت دست می‌شود. گاهی چند انگشتی بودن زمینه ارثی دارد، اما در اغلب موارد به صورت خود به خود و بدون زمینه خانوادگی ایجاد می‌شود. گاهی تعداد انگشتان دست همراه با دیگر ناهنجاری‌های مادرزادی مثل بیماری‌های خونی یا قلبی است.


این متخصص کودکان و نوزادان خاطرنشان کرد: درمان این ناهنجاری به صورت عمل جراحی یا خارج کردن انگشت اضافه است و معمولا بهترین زمان برای جراحی و خارج کردن آن یک و نیم سالگی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.