ترکیب باکتریایی روده بلافاصله پس از آسیب شدید تغییر می‌کند

سلامانه :تحقیق جدیدی بیان می‌کند که پس از جراحت شدید در جریان یک حادثه، ترکیب باکتریایی روده بیمار به سرعت تغییر می‌کند. این پدیده می‌تواند پیش‌آگهی بیمار را تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این یافته که میکروبیوم روده در حضور برخی باکتری‌ها تغییر می‌کند از یک مطالعه کوچک شامل ۱۲ فرد به شدت مجروح به دست آمد. سن بیماران بین ۲۰ تا ۸۵ سال بود.
نمونه‌های مدفوع هر فرد سه مرتبه جمع‌آوری شد: یک بار در هنگام پذیرش، و بعد ۲۴ و ۷۲ ساعت بعد. این نمونه‌ها با نمونه‌های ۱۰ بیمار دیگر که جراحتی نداشتند، مورد مقایسه قرار گرفتند.
نمونه‌هایی که در هنگام پذیرش جمع‌آوری شدند در هر دو گروه شبیه بود. اما پس از ۲۴ ساعت، تغییرات کم‌کم ظهور کرد. به گفته محققان، پس از ۷۲ ساعت، تعداد سه نوع باکتری در گروه مجروح کاهش یافت و تعداد دو نوع باکتری دیگر بالا رفت.
مؤلفان مطالعه گفتند: «دوره کوتاهی که این تغییرات در آن رخ می‌دهند نیز قابل توجه است. چنین تغییرات سریعی در میکروبیوم روده‌ای نمایانگر یک پدیده بحرانی و ناشناخته است که ممکن است بر سیر بالینی و نتیجه درمان مجروحان تأثیر بگذارد.»
این مطالعه در روز ۲۳ اکتبر به صورت آنلاین در ژورنال Trauma Surgery & Acute Care Open منتشر شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.