دلایلی که توجیه کننده ابتلا به چربی شکمی هستند

سلامانه :چربی شکمی با چربی زیرپوستی فرق دارد و از نظر متابولیکی فعال است، یعنی مواد شیمیایی از خود آزاد می‌کند که به بدن صدمه می‌زنند و خطر پرفشاری خون، کلسترول بالا، سکته، بیماری قلبی، دیابت و برخی از سرطانھا و حتی زوال عقل را بالا می‌برد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از prevention کاھش چربی شکم در برخی از افراد مشکلتر از سایرین است. در اینجا ۵ دلیل عمده ابتلا به چربی شکمی معرفی شده است:
هیکل سیبی شکل: اگر ھیکل سیبی شکل، در خانواده شما زیاد دیده می‌شود، باید فعالیت ورزشی خود را بیشتر کرده و انرژی دریافتی روزانه را محدودتر کنید.
تغییرات هورمونی: حول و حوش زمان یائسگی، حتی زنانی ھم که قبلاً ھیکل گلابی شکل داشتند و بیشتر چربی در ناحیه ران و باسن آنها تجمع پیدا می‌کرد، کم کم متوجه افزایش تجمع چربی در شکم خود می‌شوند. کاھش ھورمون استروژن، به علاوه کاھش متابولیسم که به طور طبیعی با بالا رفتن سن اتفاق می افتد، از عوامل بروز این اتفاق ھستند. اگر ورزش قدرتی انجام بدھید و عضله بیشتری بسازید و ھسته بدن راقوی کنید، از بروز این تغییرات ناخوشایند، جلوگیری خواھید کرد.
ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک: بالا بودن تستوسترون باعث سیبی شکل شدن ھیکل زنان و اضافه وزن در ناحیه شکم می‌شود.
کم خوابی: کم خوابی و خواب بیش از حد شبانه هر دو، منجر به چاقی شکمی می‌شوند. وقتی که کم خواب ھستیم، دچار کمبود انرژی می‌شویم و بدن متابولیسم را انقدر پایین می‌آورد تا انرژی کمی که برایمان باقی مانده است، ھدر نرود.
استرس: وقتی که تحت فشار قرار می‌گیریم، بدن ما شروع به ترشح مقدار زیادی کورتیزول می‌کند. این ھورمون، باعث می‌شود که چشم و دل ما به دنبال غذاھای چرب و شیرین باشد. ھمچنین، شیمی بدن را تغییر داده و بدن انرژی کمتری می‌سوزاند و در عوض انرژی را به شکل چربی در بدن ذخیره می‌کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.