بازگشت افراد آسیب دیده به زندگی عادی با ارتقاء توانبخشی اجتماعی

سلامانه : سخنگوی وزارت بهداشت گفت: 53 عامل به عنوان مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت در کشور تعریف شده و انجام اقدامات جدی‌تر برای تحقق سلامت اجتماعی در کشور ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه رییس پیشین و سرپرست جدید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به نقش نظام رفاه و تأمین اجتماعی در فرآیند توسعه گفت: توجه به بُعد اجتماعی سلامت موضوع جدیدی نیست و تأکید بر آن، در تعریف سازمان بهداشت جهانی هویداست که بر اساس آن، سلامت فقط «نبود بیماری و نقص» نیست، بلکه آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تکلیف سلامت جسمی و روانی تا حدود زیادی روشن است ولی مفهوم «سلامت اجتماعی یا آسایش اجتماعی، پیچیده و در حال شکل گیری است.

وی همچنین با اشاره به تعریفی از دو بعد توانبخشی (بالینی و اجتماعی)، گفت: توانبخشی بالینی و توانمندسازی افراد کم توان به لحاظ جسمی، مشخص است اما آنچه در توانبخشی اجتماعی انتظار می‌رود این است که بتوان از طریق آن، افراد آسیب دیده را به زندگی عادی و نقش معمول یک انسان اجتماعی و فعال در جامعه برگرداند و کیفیت زندگی این افراد را بالا برد.

وی اظهار کرد: 53 عامل به عنوان مؤلفه‌های سلامت اجتماعی در کشور تعریف شده اما اقدام مهمی در خصوص آن انجام نشده است. اگر شرایط اجتماعی نظیر فقر، طلاق، بیکاری و سایر آسیب‌های اجتماعی را مؤثر در سلامت فرد بدانیم به اهمیت این فاکتورها پی می‌بریم و می‌توانیم اهمیت آن را دریابیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: متأسفانه در کشور به سلامت اجتماعی توجه نشده و با وجود اینکه این واژه مفهوم جدیدی نیست به خوبی به آن پرداخته نشده است. امیدواریم با توجه به توانمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در موضوع سلامت اجتماعی که نقش اساسی در موضوعات سلامت دارد، به این هدف برسیم.

دکتر حریرچی افزود: توانبخشی جسمی کاری است که دانشگاه‌های علوم پزشکی نظیر ایران و تهران و سایر شهرستان‌ها انجام می‌دهند اما انتظار می‌رود تا دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در عرصه توانبخشی اجتماعی ورود کرده و پس از درمان فرد دارای ناتوانی، وی را به زندگی عادی و اجتماعی وارد کرده و در حوزه اجتماعی مؤثر واقع شوند.

معاون کل وزارت بهداشت، شکل‌گیری معاونت اجتماعی در بدنه وزارت بهداشت را اقدامی بسیار مثبت خواند و گفت: شکل گیری معاونت اجتماعی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اگرچه ماهیتاً معاونت‌هایی اجرایی هستند، اما موفقیت آن‌ها در گرو وجود یک چارچوب مبتنی بر دانش سازمان‌یافته و مبتنی بر شواهد است؛ انتظار داریم که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به‌عنوان یک دانشگاه تخصصی در این حوزه، وظیفة برنامه‌ریزی و نظارت بر اجرای مجموعه اقدامات این حوزه را برعهده بگیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه، ظرفیت‌های قابل توجهی در این نظام برای هم‌افزایی با نظام سلامت در راستای بهبود سلامتی آحاد جامعه به‌عنوان شاخص کلیدی توسعه وجود دارد، افزود: تلاش ما برای شکل‌گیری همکاری‌های بین‌بخشی است که می‌تواند راه‌حل اصلی برون رفت از چالش مداخلات همه‌جانبه، علی‌الخصوص سلامت اجتماعی باشد.

وی خاطرنشان کرد: البته هم اکنون نهادهای متولی و مراکز مرتبط با حوزه سلامت اجتماعی همکاریهایی با هم دارند که لازم است در قالب برنامه منظم، قابل هدایت و ارزشیابی ادامه و ارتقا یابد، تا با تحقیق، آموزش، و مشارکت در سیاستگذاریها در زمینة موضوعاتی نظیر فقر، نابرابری اقتصادی، نابرابری میان زن و مرد، نابرابری قومی، بی کاری، فساد، مهاجرت نخبگان، حاشیه نشینی، اعتیاد، خشونت، فحشا، جرم، و سایر آسیبهای اجتماعی در ابعاد نظری و عملی به توسعة راهکارهای لازم بیانجامد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.