اجرای طرح غربالگری دیابت برای ۵۶ هزار شهروند تهرانی

سلامانه : مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران از اجرای طرح غربالگری دیابت برای 56 تا 60 هزار شهروند تهرانی، همزمان با روز جهانی دیابت، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، افزود: امسال 354 کانون دیابت در سطح محلات شهر تهران مستقر هستند و برنامه‌هایی از قبیل «سفره سالم» را با هدف ارائه گزینه‌های غذایی سالم به دیابتی‌ها، به اجرا در آوردند. در برخی مناطق شهر تهران نیز این کانون‌ها اقدام به بسته بندی غذاهای سالم و ارسال آن‌ها به مراکز نگهداری افراد بی بضاعت کردند.

مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران در ادامه گفت: همچنین، با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، در راستای شعار روز جهانی دیابت یعنی «زنان و دیابت- حق ما برای آینده‌ای سالم»، مجموعه همایش‌هایی در رابطه با نحوه آموزش زنان بخصوص زنان باردار برای پیشگیری از دیابت به اجرا درآمد.

وی به دیگر اقدام شهرداری تهران در روز جهانی دیابت، اشاره کرد و توضیح داد: امسال در 75 ایستگاه متروی شهر تهران غربالگری دیابت با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و 5 سازمان مردم نهاد اجرا شد و پیش بینی می‌شود که 56 تا 60 هزار نفر از شهروندان به این ایستگاه‌ها برای دریافت خدمات غربالگری دیابت مراجعه کرده باشند.

به گفته مدیر کل اداره سلامت شهرداری تهران، از آنجا که یکی از اهداف این اداره، ارتقای سطح سواد شهروندان تهرانی است و به این دلیل که 40 درصد از افراد مبتلا به دیابت، از وجود این بیماری بی خبرند، نگاه ما در راستای غربالگری این بیماری، دادن هشدار به افراد در معرض خطر است. چون بیماری دیابت دو وجه وراثتی و محیطی دارد و با اصلاح سبک زندگی، تا حد زیادی می‌توان از ابتلا به دیابت نوع 2 که با رفتارهای ناسالم در زندگی ارتباط دارد، پیشگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: امسال شهرداری تهران در راستای غلبه بر دیابت، اقدام به فعالیت‌های هنری از جمله برگزاری تئاترها در ایستگاه‌های مترو نیز کرده ضمن اینکه در مراکز شاخص و پرتردد میوه و تره بار نیز خدمات غربالگری دیابت به شهروندان ارائه شده است.

وی گفت: تمام شهروندان مراجعه کننده به مراکز غربالگری می‌توانند عضو کانون‌های دیابت شوند ضمن این که خدماتی در قالب بروشورهای اطلاع رسانی در مورد این بیماری، به آنها ارائه می‌شود. البته این اقدامات محدود به روز جهانی دیابت نیست. تمام کانون‌های دیابت در طول سال فعال هستند و بسته‌های آموزشی در قالب اصلاح سبک زندگی را به شهروندان ارائه می‌دهند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.