خیانتکار برای بار دوم هم خیانت می‌کند؟

سلامانه :افرادی که در گذشته خود غیرمتعهد بوده‌اند با احتمال بسیار بالایی باز هم این کار را تکرار خواهند کرد. محققان این موضوع را به این صورت توجیه می‌کنند که بخشی از مغز که در مورد موضوعاتی مانند خیانت احساس منفی پیدا می‌کند در افرادی که آن را تجربه کرده‌اند بی احساس می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از دیلی میل، هرچند اگر افرادی که برای بار دوم دروغ می‌گویند احساس گناه کنند، این احساس در مقایسه با احساس گناه‌شان در مورد دروغ اول بسیار کمتر است. نتایج این تحقیق در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است.
یکی از محققان این تحقیق عنوان می‌کند، مسئله مهمی که باعث جلوگیری از ارتکاب ما به خیانت و دروغ می‌شود در واقع عکس‌العمل‌های احساسی ما به این موضوع است. در نتیجه بعد از هر بار خیانت یا دروغ این احساسات بازدارنده کم‌رنگ ‌تر شده و فرد به احتمال بیشتری آن عمل را دوباره تکرار می‌کند. 
در این تحقیق از افراد خواسته شد تا بازی را انجام دهند که در آن هر شرکت کننده با دروغ گفتن به رقیب خود امتیاز بیشتری کسب می‌کرد. در این بازی یک شیشه حاوی چند سکه به صورت واضح به فرد نشان داده می‌شد در حالی‌که شرکت‌کننده دیگر تنها تصویر تاری از این شیشه مشاهده می‌کرد. چنان‌چه فرد اول می‌توانست با دروغ گفتن تعداد بیشتری از تعداد واقعی سکه‌ها را به رقیب خود بقبولاند او صاحب امتیاز بیشتری می‌شد. اسکن مغزی از این افراد فعالیت کم‌تر قسمت احساسات بازدارنده در برابر دروغ را تایید می‌کند. به این معنا که افراد دروغ‌گو به مرور زمان دروغ‌های بیشتری خواهند گفت.
خیانت در رابطه دو طرفه به جز آثار سوء متفاوت بر روی افراد نه تنها 
در مورد آثار سوء خیانت در یک رابطه بر دو طرف نه تنها موضوع تکرار خیانت توسط فرد خطاکار در آینده با احتمال سه برابر تایید شده است بلکه افرادی که مورد خیانت قرار می‌گیرند نیز به احتمال چهار برابر در آینده به شریک خود بدبین خواهند بود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.