ده پیشنهاد برای تربیت کودکان دور از تکنولوژی

سلامانه :در این مطلب ده پیشنهاد برای تربیت کودکان دور از تکنولوژی گرداوری شده است که به آن می پردازیم.

1- چه زمانی تکنولوژی را به کودکان خود معرفی کنیم؟
طبق گفته آکادمی اطفال آمریکا کودکان زیر دو سال نبایستی در معرض استفاده هیچ گونه صفحه نمایشی از جمله تلویزیون یا موبایل قرار بگیرند. هر چند بسیاری از کودکان از 18 ماهگی شروع به تماشای تلویزیون و یا شناختن موبایل می‌کنند. بایستی در همه حال والدین در کنار کودکان در مورد چیزی که در تصویر می‌بینند توضیح دهند. تا سن پنج سالگی میزان استفاده کودکان از موبایل یا تلویزیون نبایستی از روزی یک ساعت تجاوز کند.
2- محدودیت زمانی بر چه اساسی باید تنظیم شود؟
دکتر Orlando  یکی از محققان آموزش و تکنولوژی در شرکت Apple عنوان می‌کند، مهم تر از مدت زمان تماشای تلویزیون محتوای برنامه‌ای است که کودکان در معرض تماشای آن هستند. برای مثال یک کودک 7 ساله می‌تواند در روز یک ساعت به تماشای یک کارتون خشونت آمیز بنشیند و یا با تبلت خود یک ساعت نقاشی بکشد، موزیک بزند و یا بازی کند.  با این حال هم‌چنان کنترل و ایجاد محدودیت زمانی در استفاده از موبایل یا تماشای تلویزیون بایستی در یک چارچوب منظم و با همکاری همه اعضای خانواده صورت بگیرد. برای مثال ساعاتی از روز که خانواده در کنار یکدیگر مشغول گفت‌وگو، غذا خوردن و یا بازی کردن هستند و یا ساعات مشخصی از روز بایستی تلویزیون خاموش و موبایل‌ها کنار گذاشت شوند. قرار دادن مرز و نظم برای استفاده بچه‌ها از موبایل یا تماشای تلویزیون و به جای آن انجام فعالیت‌ها و بازی‌های فیزیکی بایستی از اولویت‌های خانواده‌ها قرار بگیرد. این موضوع بایستی برای بچه‌ها نیز متناسب با سن‌شان توضیح داده شود تا آن‌ها با میل و آگاهی والدین خود را همراهی کنند.
3- آیا استفاده از تلویزیون یا موبایل برای ساکت نگه داشتن بچه ها کار درستی است؟
شاید شما نیز در مطب دکتر و یا رستوران یا کافه دیده‌ باشید بسیاری از بچه‌ها با موبایل سرگرم می‌شوند تا آرام و تحت کنترل والدین خود زمانی را در مکان عمومی سپری کنند. این راه‌کار چنان‌که در حد تعادل استفاده شود، ضرری ندارد. در صورتی که والدین برای آرام نگه داشتن فرزندان خود فقط راه‌کار استفاده از تکنولوژی را استفاده کنند، بایستی از پیامدهای آن نیز آگاه باشند. چرا که بچه‌ها راهی برای استفاده بیشتر از موبایل، تبلت و یا تماشای تلویزیون کشف کرده و با پیام‌هایی که خود والدین به آن‌ها داده‌اند شروع به رفتارهای غیرقابل کنترل می‌کنند.
4- آیا والدین می‌توانند در مقابل فرزندان‌شان از تکنولوژی استفاده کنند؟
بسیاری از افراد به واسطه شغل‌شان مجبور به استفاده مداوم از موبایل یا لبتاب خود هستند. کودکان شما فرق بین جواب دادن شما به پیام‌های کاری را با کارهای دیگر متوجه نمی‌شوند، آن‌ها فقط شما را در حال استفاده از موبایل می‌بینند. شما بایستی از دید کودکان خود به استفاده‌تان از موبایل یا لبتاب نگاه کرده و متناسب با شرایط  و نیازهای فرزندتان استفاده از آن را مدیریت کنید.
5- آیا استفاده از تکنولوژی مهارت‌های ارتباطی کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
در تحقیقاتی نشان داده شده است، کودکانی که از سن پایین شروع به استفاده از تکنولوژی می‌کنند، دیرتر شروع به صحبت کردن می‌کنند. چنان‌چه کودکان در سنین مختلف زمان قابل توجهی را با موبایل یا تبلت یا تلویزیون سرگرم باشند، در واقع زمان زیادی را برای کسب مهارت‌های ارتباطی در دنیای واقعی از دست می‌دهند. از طرفی بسیاری از کودکان به واسطه استفاده از تکنولوژی قبل از شروع سن مدرسه با راه‌های ارتباطی دیجیتال آشنا شده، قادر به نوشتن و یا آشنا به اصول اولیه ریاضی خواهند بود.
6- آیا استفاده از تکنولوژی بر چشمان کودکان و یا ساعات خواب‌شان تاثیر می‌گذارد؟
تحقیقات جدید در مورد تاثیر تکنولوژی بر چشمان کودکان هنوز نتایج قابل استنادی ارائه نکرده‌اند، اما در مورد نظم خواب مضر بودن اثر تکنولوژی نه تنها فقط بر کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز تایید شده است. استفاده از هر تکنولوژی با صفحه نمایش در ساعات پایانی روز الگوی خواب افراد را مختل می‌کند. شاید بسیاری از والدین با گذاشتن موزیک ملایم و تصویر یا کارتون مورد علاقه فرزندان‌شان در تخت خواب سعی در خواباندن آن‌ها داشته باشند، اما در واقع به بیشتر بیدار ماندن فرزندشان کمک کرده‌اند.
7- انتشار تصاویر کودکان در شبکه‌های اجتماعی
موضوع هویت دیجیتال امروزه یکی ازمسائل بسیار مورد توجه است، چرا که والدین زیادی عکس‌های متفاوت در حالت‌های مختلف از فرزندان خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند که ممکن است در آینده کودکان از دیدن آن‌ها احساس شرمساری کنند. بهتر است والدین با قرار دادن حد و مرز و در صورتی که کودکان به اندازه کافی بزرگ هستند با اجازه آن‌ها عکس‌های در حالت مثبت آن‌ها را منتشر کنند.
8- چه زمانی کودکان ما می‌توانند شبکه‌های اجتماعی خود را داشته باشند؟
طبق قوانین آمریکا کودکان از 13 سالگی می‌توانند به صورت مستقل در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنند. چنان‌چه کودک 10 سال به بالای شما اصرار به مشارکت در شبکه‌های اجتماعی دارد می‌توانید با یک شناسه مشترک با او همراهی کرده و اجازه ورود او به شبکه‌های اجتماعی را بدهید در حالی که همزمان با یکدیگر از آن استفاده کرده و خودتان به او تنظیمات مربوط به حریم خصوصی و دیگر تنظیمات را آموزش دهید. در این حین فرصتی نیز فراهم می‌شود تا شما به کودکان خود توضیح دهید همه آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی می‌بینند ممکن است حقیقت نداشته باشد.
9- چگونه فرزندم را از تهدیدهای اینترنتی در امان بدارم؟
اگر شما خودتان اولین کسی باشید که کار کردن با شبکه‌های اجتماعی را به او یاد می‌دهید و او را همراهی می‌کنید، می‌توانید او را در مورد نوع صحبت‌ها، عکس ‌ها و مطالبی که در فضای مجازی خواهد زد و این‌که بعضی از افراد سودجو می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی با یک صحبت ساده ، یا از روی عکسی ظاهرا بی مشکل برای افراد دیگر مشکلاتی به وجود آوردند راهنمایی کنید. اقدام به تهدید و قلدری و مجبور کردن کودکان به انجام کارهای مختلف یکی از جرایم اینترنتی است که آسیب‌های روانی بسیاری را برای کودکان و حتی بزرگسالان سبب می‌شود.
10- چه زمانی برای فرزندم موبایل بخرم؟
بایستی از میزان آگاهی فرزند خود نسبت به شرایط آگاهی داشته باشید. آموزش‌های لازم برای در امان ماندن سلامت روانی او را فراهم کرده و سپس اقدام به خرید موبایل برای او بکنید. بنابراین بسته به شرایط آموزشی و محیط خانواده این سن ممکن است برای کودکان مختلف متفاوت باشد. امروزه اکثر بچه‌های ده ساله درخواست موبایل دارند، اما بایستی بلوغ فکری بچه‌ها برای استفاده شخصی از موبایل حتما بررسی شود. 
 
منبع:abc.net
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.