زنان کم‌تحرک هنگام بارداری به کمردرد دچار می‌شوند

سلامانه : رئیس بیستمین سمینار سالیانه مرکز تحقیقات روماتولوژی گفت: دردهای کمر و زانو در زنان بارداری که پیش از بارداری ورزش نمی‌کنند، به مراتب بیش از عده‌ای است که به طور منظم ورزش می‌کرده‌اند.

 
  به گزارش فارس، احمد رضا جمشیدی در آستانه برپایی سمینار سالانه مرکز تحقیقات روماتولوژی که امسال با موضوع بیماری های روماتیسمی و حاملگی روز پنج شنبه اول اسفند در بیمارستان شریعتی تهران برپا می شود، سخن می‌گفت با اعلام این خبر افزود: به کمک ورزش های بی خطر و فیزیوتراپی می‌توان به میزان قابل توجهی دردهای ناحیه کمر، ستون مهره و زانو را کاهش داد.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خانم‌های باردار به ویژه در ماه های پایانی بارداری حدود 10 کیلو افزایش وزن را تحمل می‌کنند. این افزایش وزن عمدتاً در یک نقطه بدن متمرکز است، اکثر خانم های باردار به دردهای ناشی از کمر درد و زانو درد دچار می‌شوند که به کمک ورزش هایی که به تقویت عضلات کمر و چهار سر ران کمک می‌کند و نیز فیزیوتراپی در این نواحی می‌توان این دردها را تا حد زیادی کاهش داد.

 

 جمشیدی با اشاره به اینکه مصرف مسکن ها برای کاهش درد در مادران باردار توصیه نمی‌شود، یادآور شد: همچنین می‌توان با استراحت و آموزش های صحیح در زمینه های نشستن از دردهای فوق تا حدی کاست.

 

وی ادامه داد: یکی از محورهای سمینار بیماری های روماتیسمی و حاملگی به غیر از مشکلات بیماران روماتیسمی در زمینه بارداری، شکایتهای زنان باردار از مشکلات اسکلتی و مفصلی است که با وجود مبتلا نبودن به بیماری های روماتیسمی در طی دوران بارداری دچار مشکلاتی از قبیل کمر درد، زانو درد و درد در ناحیه ستون فقرات می شوند.

 

رئیس بیستمین سمینار سالیانه مرکز تحقیقات روماتولوژی گفت: زنان مبتلا به بیماری های روماتیسمی که دارو مصرف می کنند، ضروری است، ماه ها پیش از اقدام به بارداری زیر نظر پزشک نسبت به قطع و جایگزینی برخی از داروهای خود اقدام کنند تا خون از آثار این داروها پاک شود.

 

 وی تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد در صورت آنکه بیماران دچار بیماریهای روماتیسمی از قبیل لوپوس و آرتریت روماتوئید که دارو مصرف می‌کنند، قصد بارداری داشته باشند، لازم است از چند ماه قبل از بارداری با پزشک معالج خود مشورت کنند تا ضمن تنظیم رژیم درمانی از عوارض احتمالی برای جنین و مادر پیشگیری شود.

 

جمشیدی گفت: بیماری لوپوس با بارداری شعله ور می‌شود، ولی حدود  40 درصد بیماران آرتریت روماتوئید در دوران بارداری بیماریشان خاموش می‌شود که وظیفه پزشک تنظیم رژیم درمانی در این بیماران است.

 

وی ادامه داد: بیماران به هیچ وجه نباید بدون مشورت با پزشک معالج خود اقدام به بارداری یا به طور خودسرانه نسبت به قطع و یا تغییر دارو اقدام کنند.

 

رئیس بیستمین سمینار سالیانه مرکز تحقیقات روماتولوژی گفت: مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان قطب روماتولوژی ایران با همکاری استادان روماتولوژی کشور همه ساله و همزمان با برپایی کنگره سالیانه این مرکز نسبت به انتشار یک کتاب با عنوان بیماری های مختلف روماتولوژی اقدام می کند که این کتاب به عنوان کتاب مرجع برای دستیاران  فوق تخصصی این رشته تلقی می‌شود و امسال موضوع این کتاب به بیماری های روماتیسمی و حاملگی اختصاص دارد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.