افراد دارای تحصیلات بالاتر کمتر مبتلا به آلزایمر می شوند

سلامانه : طبق ادعای یک مطالعه جدید، افراد با تحصیلات بالاتر کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

به گزارش مهر، محققان موسسه کارولینسکا سوئد با استفاده از اطلاعات ژنتیکی به شواهد جدیدی دست یافتند که نشان می دهد تحصیلات بالاتر ارتباط قوی ای با کاهش ریسک بیماری آلزایمر دارد.

اگر یک ژن دارای تاثیر خاص بر فاکتور پرخطر با بیماری هم مرتبط باشد، مشخص می شود که فاکتور پرخطر علت آن بیماری است.

محققان با استفاده از «شیوه تصادفی سازی مندلیان» به ارزیابی این موضوع پرداختند که ایا تحصیلات و سبک زندگی متفاوت و فاکتورهای پرخطر عروقی با بیماری آلزایمر مرتبط هستند.

شیوه تصادفی سازی مندلیان، متدی است که در آن از اطلاعات ژنتیکی برای ارائه استنباط های علّی بین فاکتورهای پرخطر احتمالی و بیماری استفاده می شود.

این بررسی شامل بیش از ۹۰۰ گونه ژنتیکی بود که قبلا مشخص شده بود با فاکتورهای پرخطر مرتبط هستند.

مقایسه این گونه های ژنتیکی بین ۱۷ هزار بیمار مبتلا به آلزایمر و ۳۷ هزار فرد سالم به عنوان گروه کنترل، رابطه قوی گونه های ژنتیکی را که پیش بینی کننده تحصیلات است آشکار ساخت.

سوزانا لارسون، سرپرست تیم تحقیق، در باره این نتایج می گوید: «این یافته ها قوی ترین شواهد را نشان می دهد که کسب تحصیلات بالاتر با کاهش ریسک بیماری آلزایمر مرتبط است. از اینرو ارتقاء تحصیلات به شکل قابل توجهی موجب کاهش شمار افراد مبتلا به این بیماری می شود.»

به گفته محققان، یک توضیح احتمالی این رابطه مربوط به "ذخیره شناختی" است که به توانایی بکارگیری و استفاده از شبکه های جایگزین مغز و یا ساختارهایی که به طور معمول برای تعدیل پیری مغز استفاده نمی شوند اشاره می کند.

به گفته لارسون، «تحصیلات به بهبود شبکه های مغز کمک کرده و بدین ترتیب این ذخایر شناختی افزایش می یابند.»


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.