پیگیری برنامه ملی رفع کم‌خونی بانوان کشور

سلامانه : مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور از پیگیری برنامه ملی خط مشی کشوری رفع آنمی ناشی از فقر آهن بانوان از طریق شورای معاونان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

 
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران، علی اکبر پورفتح‌الله در مراسم تکریم و معارفه مدیران انتقال خون استان سمنان گفت: در دوره پیشین مدیریتم در انتقال خون کشور در سال 1382 در استان سمنان شاخص اهدای خون بانوان 16 درصد بود و این میزان در سال جاری به 6 درصد رسیده است.

وی افزود: البته شاخص اهدای خون بانوان در سال‌های گذشته سیر قهقرایی پیدا کرده، مشارکت بانوان در اهدای خون در سراسر کشور کاهش یافته و شاخص اهدای خون در کشور در حال حاضر کمتر از 5 درصد است.

رئیس ازمان انتقال خون از نبود برنامه ملی برای مدیریت کاهش آنمی (کم خونی ناشی از فقر آهن) در بانوان انتقاد کرد و گفت: فقر آهن در بانوان کشور ایجاد خستگی و افسردگی می‌کند و مجموعه عوامل و مشکلاتی را به بانوان تحمیل می‌کند که برای رفع این عوامل مشکل‌زا در شورای معاونان وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی این موضوع را طرح و پیگیری می‌کنم تا در آینده برنامه ملی برای خط مشی کشوری رفع آنمی ناشی از فقر آهن بانوان کشور تدوین و اجرا شود.

پور فتح الله افزایش اهدای خون بانوان را از نقطه نظر ارتقای سلامت خون‌های اهدایی پراهمیت قلمداد کرد و گفت: در سراسر جهان سیاست مراکز انتقال خون برای گسترش شاخص اهدای خون به سمت بانوان است، چرا که مطالعات در جهان و ایران نشان داده است که بانوان از خون سالم‌تری به نسبت آقایان برخودار هستند، هنگام مصاحبه پزشک اهدای خون پاسخ درست را به پزشک ارائه می‌کنند و در قبال خون اهدا شده خود برای حفظ سلامت گیرنده خون، ‌مسئولیت‌پذیری بیشتری دارند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.