هانیه قطع نخاع نشده است / با فیزیوتراپی به زندگی عادی بازمی‌گردد

سلامانه : رییس انجمن فیزیوتراپی ایران آخرین وضعیت هانیه، دختری که در زلزله کرمانشاه دچار ضایعه نخاعی شد را تشریح کرد و گفت: هانیه قطع نخاع نشده است و با فیزیوتراپی مناسب به زودی می‌تواند به زندگی عادی خود بازگردد.

به گزارش ایسنا،دکتر محمدعلی محسنی بندپی ، با اشاره به آخرین وضعیت جسمانی "هانیه" دختر کرمانشاهی که در زلزله برای نجات خواهر سه ساله‌اش دچار آسیب و ضایعه نخاعی شد، گفت: خوشبختانه در حال حاضر وضعیت جسمانی هانیه بسیار خوب است و اینکه شایعه شده بود این دختر به طور کامل قطع نخاع شده، درست نیست. خوشبختانه مراقبت‌های پزشکی در حد اعلا برای او انجام شده و اکنون حضورش در بیمارستان از نظر درمانی مفهومی ندارد و هانیه باید درمان فیزیوتراپی دریافت کند.

وی با اشاره به حضور استاندار کرمانشاه، مدیرکل بهزیستی کرمانشاه، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کل کشور و مسئول شعبه انجمن فیزیوتراپی کرمانشاه در جلسه‌ای برای بررسی وضعیت هانیه، ادامه داد: خودم شخصا وضعیت هانیه را ارزیابی کردم و خوشبختانه اوضاع جسمانی‌اش نسبت به آنچه که در شبکه‌های مجازی بیان شده بود، بهتر است. همچنین صبح دیروز از مناطق سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی بازدید کردیم و اغلب بیمارانی که دچار ضایعه نخاعی شده‌اند؛ چه بیمارانی که آسیب‌های معمولی دیده بودند و چه آنهایی که دچار آسیب ستون فقرات و قطع نخاع شده بودند را ملاقات کردیم.

محسنی بندپی همچنین گفت: بعد از آن هم شخصا هانیه را معاینه کردم و متوجه شدم که نخاعش قطع نشده و با یک توانبخشی و فیزیوتراپی مناسب به زودی می‌تواند به زندگی عادی خود باز گردد. بعد از ملاقات این دختر نشستی با مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه و مسئول انجمن فیزیوتراپی شعبه کرمانشاه داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که در خود کرمانشاه می‌توانیم خدمات فیزیوتراپی لازم را برای هانیه انجام دهیم و همه امکانات لازم در آنجا وجود دارد؛ چرا که شرایط هانیه استثنایی نیست. او آسیب نخاعی دیده، اما نخاعش قطع نشده و بعد از جراحی‌هایی که روی ستون فقراتش انجام شد، اوضاع بهتری دارد. بنابراین هانیه باید مراقبت‌های توانبخشی و فیزیوتراپی دریافت کند و دیگر نیازی به مراقبت‌های پزشکی ندارد.

وی با بیان اینکه ممکن است در مناطق سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی امکانات مناسب توانبخشی نداشته باشیم، گفت: خوشبختانه این امکانات در کرمانشاه وجود دارد. از طرفی قرار شد تا مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی هم از نظر نیروی انسانی و امکانات تجهیز و گسترش یابند.

وی درباره سایر آسیب دیدگان زلزله که نیازمند خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی هستند نیز گفت: به این افراد در خود کرمانشاه خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی به صورت رایگان ارائه می‌شود و نیازی به انتقال آنها به سایر استان‌ها وجود ندارد؛ چرا که امکانات کرمانشاه در این زمینه کافی است. بنابراین خدمات پزشکی و توانبخشی لازم در خود استان کرمانشاه قابل دسترس است. من هم همچنان برای فیزیوتراپی هانیه و سایر آسیب دیدگان زلزله پیگیر خواهم شد.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.