همسران مبتلایان به دیابت نوع دوم در خطرند!

همسران مبتلایان به دیابت نوع دوم در خطرند!

سلامانه : اگر چه ما یاد می‌گیریم در طول زندگی زناشویی چیزهای زیادی را با همسرمان شریک باشیم، اما دیابت نوع دوم در این فهرست قرار ندارد. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، تحقیقات جدیدی که در دانشکده مرکزی سلامت کانادا صورت گرفته نشان داده که اگر فردی مبتلا به دیابت نوع دوم باشد، همسر او نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرد. 


این تحقیق بر پایه خبر منتشر شده در مجله پزشکی "بی ام سی" مخابره شده است. 


دیابت نوع دوم ( شایع ترین نوع دیابت ) هنگامی که مقاومت بدن در مقابل انسولین افزایش می یابد بروز می‌کند. در چنین مواقعی بدن نمی‌تواند انسولین را به مقدار مناسب دریافت کند. 


سبک زندگی نامناسب می تواند خطر ابتلا به دیابت را افرایش دهد، مثلا در مورد افرادی که رژیم های لاغری طولانی مدت دارند یا به طور مرتب فعالیت بدنی انجام نمی‌دهند این مسئله صادق است. 


اگر فردی به صورت ژنتیکی مبتلا به دیابت باشد بیماری او در چنین شرایطی پیشرفت می کند. طبق نظریه انجمن دیابت آمریکا، این خطرات ژنتیکی بیشتر مربوط به دیابت نوع دوم است. 


طبق تحقیقاتی که روی دیابت نوع دوم صورت گرفته ثابت شده خطر ابتلای همسرانی که به صورت ژنتیکی مبتلا به این بیماری نیستند می تواند تحت تاثیر عوامل محیطی قرار بگیرد که غالبا مشابه همسرشان است. 


محققان با در نظر گرفتن این موضوع، 6 تحقیق روی 75 هزار و 498 زوج انجام دادند. آنها خطر ابتلا به دیابت را در مورد هر فرد ارزیابی و عوامل دیگر مانند سن، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و چگونگی ابتلا و تشخیص دیابت را بررسی کردند. 


تیم تحقیقاتی طی مطالعاتی که روی مبتلایان دیابت نوع دوم انجام دادند دریافتند همسران آنها 26 درصد در خطر ابتلا به این بیماری هستند. 


علاوه بر این طبق مطالعاتی که روی آزمایشات خون مبتلایان این بیماری انجام شد محققان دریافتند خطر ابتلای همسران این بیماران که در شرایط مشابه قرار دارند دو برابر است. 


یعنی حتی اگر همسران رابطه فیزیکی نداشته باشند، اگر در یک محیط زندگی کنند، رفتارهای اجتماعی یکسان داشته باشند و از الگوهای غذایی مشابه پیروی کنند و فعالیت های مشابه انجام دهند، این فاکتورها خطر پیشرفت دیابت نوع دوم را افزایش می‌دهند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.