مرگ خاموش حدود ۸ هزار نفر در کشور

سلامانه : عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مرگ خاموش حدود ۸ هزار نفر در کشور به دلیل مسمومیت با مونواکسیدکربن گفت: باید نظارت‌ها بر ساخت و سازها افزایش یابد و توجه به رعایت اصولی ایمنی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش فارس، علی رستمیان در واکنش به مرگ خاموش 7 هزار و 657 نفر از هموطنان طی 10 سال اخیر، گفت: متاسفانه بر اساس اظهارات مسئولان متولی طی 10 سال گذشته 7 هزار و 657 نفر بر اثر گازگرفتگی و مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست داده‌اند. 

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عوامل مختلفی در مرگ ناشی از گازگرفتگی نقش دارد، تصریح کرد: نظام مهندسی و شهرداری ها که پایان کار به ساختمان ها می دهند در این رابطه نقش مهمی دارند زیرا در اغلب موارد دیده شده که در ساختمان ها لوله های گاز به صورت غیراصولی توسط افراد غیرکارشناس انجام شده این در حالی است که کارشناسان نظام مهندسی و شهرداری ها باید قبل از ارائه پایان کار نظارت مناسبی را بر این امر داشته و به چنین ساختمان‌هایی پایان کار ارائه نکنند.

وی افزود: متاسفانه بارها دیده شده به دلیل عدم نظارت دستگاه های مسئول لوله‌های گاز تنها در قسمتی از ساختمان تعبیه شده و این اقدام به نوعی جنایت است می طلبد زمانی که این دستگاه ها می خواهند پایان کار را ارائه کنند تمامی موارد از جمله لوله کشی گاز و لوله های بخاری را بررسی و سپس دستور العمل ایمنی برای دریافت مجور صادر کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه شهرداری ها و نظام مهندسی باید موظف شوند که قبل از ارائه پایان کار به ساختمان ها نظارت مناسبی را بر نکات ایمنی ساختمان ها داشته باشند، گفت: علاوه بر این فرهنگ سازی از سوی رسانه ها باید بیشتر شود و صدا و سیما با انجام رسالت واقعی خود که همانا تولید برنامه های مناسب است به سمت فرهنگ سازی مناسب گام بردارد.

رستمیان ضعف نظارت شهرداری ها، سازمان نظام مهندسی کشور و فرهنگ سازی را سه عامل موثر در افزایش مرگ و میرهای ناشی از گازگرفتگی دانست و تصریح کرد: باید نظارت‌ها بر ساخت و سازها افزایش و توجه به رعایت اصولی ایمنی مورد توجه قرار گیرد تا بر اثر بی احتیاطی و سهل انگاری برخی جان و سلامت هموطنان در معرض تهدید قرار نگیرد.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.