مبتلایان به اختلال روده کوچک، گنه گنه بخورند

مبتلایان به اختلال روده کوچک، گنه گنه بخورند

سلامانه : یافته های تازه دانشمندان بریتانیایی نشان می دهند، مصرف دانه گیاه گنه گنه ممکن است برای مبتلایان به بیماری سلیاک - اختلال خود ایمنی روده که سبب آسیب دیدن پرزهای آن شده و جذب مواد مغذی را دشوار می کند - مفید باشد.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان با زیر سوال بردن نتایج پژوهش های گذشته درباره مصرف دانه گیاه گنه گنه توسط مبتلایان به بیماری سلیاک، اعلام کردند، این افراد به جای مصرف دانه های حاوی گلوتن - گندم، جو و چاودار - می توانند دانه گیاه گنه گنه را به رژیم غذایی شان اضافه کنند. 


متخصصان، پس از افزودن 50 گرم دانه گیاه گنه گنه به رژیم غذایی فاقد گلوتن 19 فرد مبتلا به بیماری سلیاک در طول شش هفته و آزمایش خون، کبد و کلیه آنها دریافتند، دستگاه گوارش بیماران به خوبی این دانه را تحمل می کند.  


دکتر ویکتور زیوالوس، استاد مدرسه پزشکی کالج سلطنتی لندن گفت:" برای پی بردن به تاثیرات بلند مدت مصرف دانه گیاه گنه گنه در بیماران مبتلا به سلیاک به بررسی های طولانی مدت نیاز است." 


او افزود:" اما نتایج بررسی های بالینی نشان می دهند مصرف روزانه 50 گرم دانه گیاه گنه گنه توسط مبتلایان به بیماری سلیاک بلامانع است و بی خطر است. "

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.