نویسنده: دکتر پیام فرح‌بخش، پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

در سنین سالمندی حواستان به این ویتامین‌ها باشد/ بعد از ۷۰ سالگی نیاز بدن به ویتامین D دو برابر جوانی است

در سنین سالمندی حواستان به این ویتامین‌ها باشد/ بعد از ۷۰ سالگی نیاز بدن به ویتامین D دو برابر جوانی است

سلامانه : با توجه به اینکه توان هضم و جذب موادغذایی در بدن نسبت به جو‌انی به مراتب کمتر است، از این رو افراد مسن، به شدت در معرض کمبود برخی از ویتامین‌ها و املاح از جمله ویتامین D، B12 و کلسیم هستند که نیاز به مصرف مکمل را ضروری می‌کند.

* ویتامین B12 - از 50 سالگی به بعد، به دلیل اینکه ترشح اسید معده و فاکتور داخلی کاهش می‌یابد، کمبود B12 عارض می‌شود بنابراین توصیه شده سالمندان به جای صرفا استفاده از منابع غذایی یا مکمل غذایی، حتما ماهیانه یک مکمل تزریقی B12 دریافت کنند.

* ویتامینD - به دلیل عدم توانایی و تحرک سالمندان و تغییرات پوستی ایجادشده در این سن جذب ویتامین D از نور آفتاب کمتر می‌شود بنابراین برای حفظ و سلامت استخوان‌ها نیاز به دریافت این ویتامین حیاتی است. در افراد بالغ دریافت 400 واحد ویتامین D کفایت می‌کند اما در سالمندان این مقدار به 600 تا 800 واحد می‌رسد. البته در برخی منابع ذکر شده در سنین 50 تا 70 سالگی نیاز بدن به این ویتامین حدود 600 واحد و سن بالای 70 سال، 800 واحد است. درواقع بعد از هفتاد سالگی نیاز بدن به ویتامین D دو برابر جوانی می‌شود.

* کلسیم -یکی از بیماری‌های شایع در سالمندی بروز پوکی استخوان و آرتروز است، بنابراین باید به دریافت کلسیم توجه خاصی شود. یک فرد بالغ روزانه به هزار میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد که با مصرف 4 واحد شیر و لبنیات این نیاز به راحتی تامین می‌شود. ولی نیاز به کلسیم در سالمندان به 1200 میلی‌گرم افزایش پیدا می‌کند که می‌توان با مصرف 5 واحد از شیر، ماست یا پنیر میزان نیاز بدن را برآورده کرد. درصورت نیاز به برنامه رژیم غذایی برای سالمندانی که اضافه وزن دارند، ضروری است که تحت‌نظر متخصص تغذیه ارائه شود تا در کنار رژیم کاهش وزن، استفاده از مکمل‌های مناسب هم تجویز شود تا روند پوکی استخوان و آرتروز تشدید شود. 

* پروتئین - نیاز سالمندان به پروتئین به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن،0/5 گرم است. پروتئین حیوانی مورد نیاز باید از ماهی‌ها، گوشت پرندگان، لبنیات کم چرب، تخم مرغ، نخود و لوبیا، سویا و آجیل تامین شود.

 

**  دکتر پیام فرح‌بخش، پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.