مصرف نمک بیش از حد با مغز ما چه می کند؟‎

سلامانه : همه ما بارها و بارها از اینکه نمک با بدن ما چه می کند و زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری های قلبی، پر فشاری خون و دیابت می شود شنیده ایم؛ اما از ارتباط میان مصرف نمک و مغز کمتر صحبت شده است.

به گزارش شفقنا زندگی، ممکن است چنین به نظر برسد که مصرف نمک با ارتباط مستقیمی با مغز ما ندارد؛ این در حالی است که بر اساس نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، افرادی که بیش از اندازه نمک مصرف می کنند بیش از دیگران در معرض مشکلاتی از قبیل اختلال شناختی یا سکته های مغزی می شوند. به عقیده کارشناسان یکی از مهم ترین دلایل بروز اتفاقاتی از این دست وجود سلول هایی به نام اندوتلیال در لایه درونی رگ های خونی است.

همان طور که گفته شد اندوتلیال یک لایه میان رگی است که هم چون یک بافت پوششی وظیفه تنظیم و محافظت از عروق و ممانعت از لختگی درون رگ ها را بر عهده دارد. چنین نقشی مهمی با مصرف بیش از حد و همیشگی نمک کاملاً بر هم می ریزد. از طرف دیگر، مغز انسان در شرایطی می تواند به درستی عمل کند که در کنار دریافت اکسیژن کافی خونی با غلظت مناسب و سالم را دریافت کند، موضوعی که مصرف نمک به شدت آن را خدشه دار می کند. علاوه بر آنچه گفته شد، مصرف نمک تأثیر شدیدی بر روده دارد در سازوکار آن را به شدت اختلال ایجاد می کند.

خبر خوب این است که تأثیر منفی مصرف نمک بر بدن ما پس از تنها 12 هفته رعایت رژیم غذایی صحیح از بین می رود. در واقع، کافی است تصمیم بگیریم نمک را از رژیم غذایی خود حذف یا کم کنیم. بنابراین، اگر جزء آن دسته افراد وابسته به نمک هستید بهتر است هر چه زودتر تغییری در رژیم خود ایجاد کنید تا از ابتلا به بیماری های گوناگون در آینده جلوگیری کنید.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.