۴۲۰ عمل کاشت در ۹ ماهه اخیر در مراکز کاشت حلزون کشور

سلامانه : رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی با بیان اینکه سالانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کودک مبتلا به کم شنوایی شدید یا ناشنوایی مادرزادی، در کشور متولد می شوند، گفت: هزینه عمل کاشت حلزون شنوایی، چهل و شش میلیون تومان است که از این میزان چهل میلیون توسط هیات امنا تامین شده و پرداخت شش میلیون تومان باقیمانده به عهده خانواده بیمار است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر حسین قریب رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی درخصوص جزییات نحوه تامین پروتزهای حلزون شنوایی توسط هیات امنای ارزی گفت: سالانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کودک مبتلا به کم شنوایی شدید یا ناشنوایی مادرزادی، در کشور متولد می شوند که از این تعداد حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد با انجام عمل کاشت حلزون از نعمت شنوایی برخوردار می شوند.

وی افزود: هزینه عمل کاشت حلزون شنوایی، چهل و شش میلیون تومان است که از این میزان چهل میلیون توسط هیات امنا تامین شده و پرداخت شش میلیون تومان باقیمانده به عهده خانواده بیمار است، لازم به ذکر است که سازمان بهزیستی و برخی موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد، بخشی از هزینه های مربوط به قدرالسهم بیمار را پرداخت می کنند، بر این اساس، هیات امنا از آغاز انجام اعمال کاشت حلزون در کشور تا پایان آذر ماه سال ۱۳۹۶ از ۹۰۲۶ مورد عمل کاشت حلزون حمایت به عمل آورده است.

دکتر قریب خاطرنشان کرد: پس از تایید احراز شرایط کاشت حلزون در بیمار ناشنوا در کمیسیون علمی مراکز کاشت حلزون، بیمار به هیات معرفی شده و پس از تشکیل پرونده وپرداخت قدرالسهم بیمار از هزینه های کاشت حلزون (شش میلیون تومان) در نوبت انجام عمل کاشت حلزون قرارمی گیرد، براین اساس تعداد بیماران ثبت شده در فهرست انتظار عمل کاشت تا پایان آذرماه سال جاری حدود ۳۵۰ نفر است.

وی ادامه داد: سن ۱۲ ماهگی به عنوان حداقل سنی مناسب برای انجام اعمال کاشت حلزون از سوی FDA تائید شده است. شانس موفقیت عمل کاشت و نتایج حاصل درخصوص حصول شنوایی بیمار، بعد از سن ۴ سالگی با افزایش سن، کاهش پیدا می کند.

رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی گفت: متاسفانه تعدادی افراد سودجو با سو استفاده از نگرانی های خانواده های کودکان ناشنوای کاندید کاشت حلزون و با القای این ادعای نادرست که عدم عمل جراحی کاشت حلزون قبل از سن دو سالگی، موجب ناشنوایی دائمی کودک خواهد شد، سعی در سوق دادن خانواده ها به انجام این عمل در بخش خصوصی با پرداخت هزینه های گزاف دارند و این جهت دهی ناصواب، منجر به ایجاد دغدغه خاطر برای این عزیزان و ارائه در خواست انجام تجمع شده است.

وی افزود: طی ۹ ماهه یک سال جاری ۴۲۰ مورد عمل کاشت در مراکز کاشت حلزون کشور انجام شده است و با پی گیری انجام شده توسط هیات امنا، طی سه فقره مناقصه ۵۰۰ دستگاه پروتز خریداری شده که ۳۰۰ مورد بعد از ترخیص در حال تحویل به مراکز کاشت حلزون است و ۲۰۰ دستگاه دیگر در مرحله تحویل به هیات امنا قرار دارند و با برنامه ریزی انجام شده توسط هیات امنا برای تامین تعداد کافی پروتز برای درخواست های مراکز تاپایان سال جاری و سه ماه یک سال ۱۳۹۷، به حول و قوه الهی تا پایان سال، تعداد پیش بینی شده عمل کاشت حلزون در مراکز یازده گانه کشور انجام خواهد شد.

وی گفت: باتوجه به ۳۰۰ دستگاه پروتز تحویلی به مراکز، کلیه بیماران دارای واریز قدرالسهم تا تیرماه سال ۱۳۹۶ به مراکز کاشت معرفی شده اند و روند معرفی تدریجی بیماران با تاریخ ثبت نام بعد از زمان مذکور در حال انجام است. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.