لیپوساکشن می‌تواند باعث تخفیف تورم در بیماران سرطانی شود

سلامانه : لیپوساکشن می‌تواند به مبتلایان به بیماری لنف‌ادم کمک کند. لنف‌ادم یک بیماری دردناک است که باعث تغییر شکل دست‌ها و پاها با تورم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان دانشگاه هاروارد از یک تکنیک جراحی برای برداشتن چربی از زیر پوست سه فرد مبتلا به این عارضه استفاده کردند. لنف‌ادم دو تن از این بیماران در اثر درمان سرطان بروز کرده بود. سومی به نوع طبیعی این بیماری دچار شده بود.


به گفته محققان، در هر سه مورد پس از لیپوساکشن، بهبودی مشاهده شد. این بهبودی از آنچه انتظار می‌رفت اثربخش‌تر و پایدارتر است. یکی از این بیماران به مدت پنج سال مورد پایش قرار گرفت.
دکتر آرین گرین، مؤلف این مطالعه و رئیس برنامه لنف‌ادم در بیمارستان اطفال بوستون، گفت: «لیپوساکشن در برداشتن چربی زیر پوست اثربخشی بسیار زیادی دارد و باعث کوچک‌تر شدن دست یا پا می‌شود.»

او گفت: «داده‌های جدید نشان می‌دهند که جراحی باعث بهبود جریان لنفاتیک و افزایش کیفیت زندگی می‌شود. این عمل فی‌الواقع به سیستم لنفاتیک درگیر اجازه می‌دهد تا مایع را جابجا کند.»
اما گرین هشداری هم داشت. او گفت: «این یک درمان قطعی نیست. لیپوساکشن می‌تواند جریان لنفاتیک را بهبود ببخشد اما افراد همچنان باید اقدامات محافظه‌کارانه را انجام دهند.»

این مطالعه در روز ۱ نوامبر در New England Journal of Medicine منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.