آیا داروها روی رانندگی شما اثر سو دارند؟

سلامانه : آیا قرص خوابی که شب گذشته مصرف کرده‌اید، رانندگی در هنگام روز را برایتان دشوارتر کرده است؟ داروی قلب چه‌طور؟ یا مثلاً قرص ضد افسردگی جدیدی که مصرف می‌کنید؟

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بسیاری از افرادی که دارو مصرف می‌کنند، آگاه نیستند که این داروها می‌توانند توانایی رانندگی آنها را مختل کنند.


دکتر آلن منش، که به بازبینی یافته‌های مطالعه پرداخت، گفت: «اکثر افراد از اثرات جانبی خطرناک داروهای آرام‌بخش و مخدر آگاه هستند، اما داروهای دیگر مثل آنتی‌هیستامین‌ها، برخی قرص‌های ضد افسردگی، برخی داروهای فشار خون، شل‌کننده‌های عضلانی و حتی محرک‌ها هم می‌توانند بر رانندگی اثرگذار باشند.»

منش افزود که این یافته‌ها ممکن است بر ابعاد قانونی ماجرا اثر بگذارند. او خاطرنشان کرد: «شاید همگان ندانند که رانندگی تحت تأثیر مواد فقط شامل الکل یا مواد غیر قانونی نمی‌شود. راننده‌ها می‌توانند به خاطر جرائم مربوط به داروها نیز تحت تعقیب قرار گیرند.»

در این مطالعه، نزدیک به ۲۰ درصد از رانندگان گفتند که اخیراً از دارویی استفاده کرده بودند که می‌توانست بر رانندگی آنها اثر بگذارد.

با این حال، علی‌رغم اینکه روی این داروها برچسب هشدار رانندگی وجود داشت، بسیاری از این افراد گفتند که از عوارض جانبی احتمالی آگاه نبوده‌اند.


این مطالعه در روز ۱ نوامبر در Journal of Studies on Alcohol and Drugs منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.