گر گرفتگی و آپنه خواب اغلب با هم رخ می‌دهند

سلامانه : گر گرفتگی یا داغی شدید بدن یکی از مشکلات آزاردهنده در دوران یائسگی است. اکنون مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که این علائم با افزایش خطر بروز آپنه خواب و مشکلات قلبی همراهی دارند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این مطالعه شامل نزدیک به ۱۷۰۰ زن میانسال بود که حدود ۲۵ درصد ایشان در معرض خطر متوسط تا بالای آپنه خواب انسدادی قرار داشتند. مثلاً به طور کلی سن‌شان بالاتر بود، و چربی و فشار خون بیشتری داشتند.


محققان دریافتند، آن‌هایی که گر گرفتگی شدید را تجربه می‌کردند، نزدیک به دو برابر بیش از زنانی که به این عارضه دچار نبودند یا نوع خفیف آن را تجربه می‌کردند به آپنه خواب انسدادی مبتلا می‌شدند.


در آپنه خواب، وقفه در تنفس یا تنفس‌های سطحی مانع از خواب با کیفیت شبانه می‌شود.


به گفته مؤلفان مطالعه، آپنه خواب با افزایش معنی‌دار خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، افسردگی و مرگ زودرس در ارتباط است.


به گفته جوان پینکرتون، مدیر جامعه یائسگی امریکای شمالی: «اختلال خواب یک شکایت رایج در دوران یائسگی است. مهم است که تعداد بالای موارد اختلال خواب تشخیص داده نشده را، شامل آپنه انسدادی خواب، دریابیم.»


اگرچه این مطالعه رابطه‌ای را بین گر گرفتگی‌های شدید و اختلال خواب مزمن پیدا کرد، اثبات‌کننده یک رابطه علت و معلولی نبود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.