آیا برخی داروهای سوزش سر دل باعث بروز سرطان معده می‌شوند؟

سلامانه : تحقیق جدیدی بیان می‌کند که مصرف بی‌رویه برخی داروهای ضد اسید، ممکن است شانس ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این خطر با طول مدت مصرف و دفعات مصرف ارتباط داشت. به این داروها پمپ‌های مهارکننده پروتون (PPI) گفته می‌شود. به گفته مؤلفان مطالعه، خطر بروز سرطان معده با مصرف این داروها از ۲ تا ۸ برابر بیشتر می‌شود.


اگرچه خطر نسبی بالا به نظر می‌رسد، خطر مطلق همچنان ناچیز است. اما این افزایش ریسک از لحاظ آماری معنادار بود، علی‌الخصوص در افرادی که به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا بودند. به گفته محققان این باکتری با سرطان معده ارتباط دارد.

دکتر وای کونگ لونگ، استاد بیماری‌های گوارش دانشگاه هونگ کونگ، گفت: «اگرچه PPI یکی از شایع‌ترین داروهای مصرفی برای درمان رفلاکس و سوء هاضمه است، پزشکان باید در هنگام تجویز طولانی‌مدت این داروها، حتی در بیمارانی که هلیکوباکتر در آنها ریشه‌کن شده است، احتیاط کنند.»

PPI ها شامل داروهایی مثل امپرازول و پنتوپرازول هستند.

نابودسازی میکروب هلیکوباکتر پیلوری باعث کاهش معنی‌دار خطر ابتلا به سرطان معده می‌شود. اما حتی پس از درمان عفونت، بسیاری از مردم همچنان به سرطان معده مبتلا می‌شوند.

این گزارش در روز ۳۱ اکتبر به صورت آنلاین در ژورنال Gut منتشر شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.