نشستن طولانی مدت سبب افزایش بروز بیماری کبد در زنان می شود

سلامانه : همه می دانیم که نشستن به مدت طولانی از عمر ما می کاهد، اما کاهش سلامت روان و افزایش بروز بیماری کبد بویژه در میان زنان از دیگر اثرات نشستن طولانی مدت است.

 مجله تایمز در گزارشی تصریح می کند، نشستن طولانی مدت در افراد 60 ساله موجب معلولیت آنان می شود.

افراد مسن در این گروه سنی، بطور متوسط دو سوم روز خود را بدون تحرک می گذرانند، که تقریبا 9 ساعت است. 

به گزارش مجله تایمز، بین ناتوانی و سن رابطه مستقیمی وجود دارد حتی اگر چاقی، وضعیت اقتصادی، فعالیت بدنی و عوامل دیگر نیز کنترل شوند. 

مجله تایمز در ادامه گزارش خود دلایل متعددی را برای اینکه از روی صندلی بلند شویم، بدین شرح آورده است: 

- معلولیت در میان افراد کم تحرک شایع تر است؛ محققان در مطالعه جدیدی دریافته اند در افراد 60 ساله و یا بالاتر به میزان هر یک ساعت نشستن، شانس معلولیت 50 درصد افزایش می یابد.

- نشستن طولانی مدت سبب چاقی می شود؛ کسانی که شغل آنها نیازمند نشستن است، به احتمال زیاد از افرادی که کمتر می نشینند، چاق تر هستند. 

- احتمال حمله قلبی؛ محققان، سبک زندگی و رفتار بیش از 17 هزار مرد و زن را بیش از 13 سال بررسی کرده اند و دریافته اند افرادی که بیشتر روز خود را می نشینند، 54 درصد بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی هستند.

- آسیب دیدن سلامتی روان؛ در یک نظرسنجی در سال 2012 میلادی گزارش شد، زنانی که در محیط کار زیاد می نشنند، سلامت روان ضعیف تری دارند.

- امکان بروز بیماری های مزمن؛ محققان در یک بررسی از 63 هزار و 43 مرد استرالیایی دریافتند افرادی که بیش از چهار ساعت در روز می نشینند، بیشتر از افرادی که کمتر می نشینند از بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی و دیابت رنج می برند. 

- امید به زندگی کوتاه تر است؛ مطالعه ای در سال 2011 میلادی انجام شده که نشان می دهد، هر ساعت تماشای تلویزیون در افراد بالای 25 سال با کاهش 22 دقیقه ای از امید به زندگی در ارتباط است.

- امکان ابتلا به بیماری های کبدی؛ در گزارش سال 2012 میلادی آمده است، افرادی که کمتر می نشینند از احتمال خطر کمتری در بیماری های کبدی برخوردار هستند.

این موضوع بویژه در میان زنان بسیار شایع تر است و مشخص شد اگر زنان فقط سه ساعت کمتر در زمان کار بنشینند، 30 درصد خطر بیماری کبدی مزمن در آنان پایین می آید.

- خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ بیشتر است؛ تحقیقات در سال 2013 میلادی نشان داد که افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ که بیشتر وقت خود می نشینند، با خطر مرگ ناشی از این بیماری روبرو هستند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.