متخصص بیماریهای دهان: شیوع سرطان دهان و زبان در سیگاری‌ها بیشتر است

متخصص بیماریهای دهان: شیوع سرطان دهان و زبان در سیگاری‌ها بیشتر است

یک متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت معتقد است: هرگونه تغییر ناگهانی در دهان و زبان خطرناک و نیازمند توجه جدی است.

 

دکتر محمود رحمانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با تاکید بر اینکه سرطان زبان یکی از سرطان‌هایی است که پیشرفت‌های زیادی در مورد آن صورت نگرفته است، به افراد توصیه کرد: هرگونه تغییر ناگهانی در حرکت زبان، تکلم، تغییر در غذا خوردن، تن صدا، بلع و در مجموع هرگونه تغییر در شکل ظاهری زبان را جدی بگیرند.

 

این متخصص بیماری های دهان، فک و صورت با تاکید بر اینکه تشخیص نهایی سرطان زبان و دهان توسط آزمایش‌های پاتولوژیکی انجام می‌گیرد، از افراد جامعه خواست که در صورت مشاهده علایم ذکر شده حتما به پزشک مراجعه کنند.

 

به گفته رحمانی، سرطان دهان و زبان ممکن است به شکل‌های مختلف ضایعه دهانی رنگی، برآمده، فرورفته، پلاک و غیره بروز کنند و از آنجایی که شناسایی سریع این گونه بیماری‌ها می‌تواند نقش موثری در روند درمان داشته باشد، جدی گرفتن این علائم از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

وی گفت: ضایعات مربوط به سرطان‌های دهان و زبان در مردان بیشتر در کناره‌ها و کف زبان و در زنان در لثه‌ها دیده می‌شود.

 

وی در ادامه مهم ترین تفاوت آفت دهان با سرطان دهان را در دردناک بودن و عود کننده بودن آفت دهان عنوان و خاطرنشان کرد: ضایعات سرطانی برخلاف آفت‌ها بهبود نمی‌یابند و جای آنها در داخل دهان فرد باقی می‌ماند.

 

رحمانی در ادامه با بیان اینکه عدم مراجعه و یا مراجعه دیرهنگام به پزشک مشکلات جبران ناپذیری را برای فرد بوجود می‌آورد، تاکید کرد: متاسفانه برخی از افراد بروز ضایعات سرطانی را با آفت‌ها و ضایعات معمولی اشتباه گرفته و دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.

 

این متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت با بیان اینکه ضایعات سرطانی معمولا در کناره‌ها و کف زبان دیده می‌شوند، ابراز داشت: شیوع این گونه سرطان‌ها در سنین بالا و در افراد سیگاری بیشتر از سایرین است و از این لحاظ توصیه می‌شود چنین افرادی سالانه حداقل یک بار جهت انجام معاینات مربوطه به متخصصین مراجعه کنند.

 

وی سپس بهداشت مناسب دهان و دندان و استفاده از مواد آنتی اکسیدان را به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان های دهان و زبان مهم ارزیابی کرد.

 

رحمانی در پایان استرس، تروما، فقر آهن و ... را از جمله دیگر عوامل مستعد کننده سرطان دهان و زبان عنوان کرد.

پنجشنبه  10/12/91   9:09

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.