خانه تکانی که به خانه نشینی منجر می شود

سلامانه : هر چه که به فصل بهار و رسیدن عید باستانی نوروز نزدیک تر می شود، سنت زیبای خانه تکانی در میان بانوان ایرانی شدت و حدت بیشتری گرفته به طوری که برخی از بانوان خانه دار از هم اکنون فعالیت در این زمینه را شروع کرده اند.

 به گزارش ایرنا، این روزها خانم های خانه دار فعالیت های جدی خود را برای خانه تکانی و زدودن غبار از خانه ها آغاز کرده اند، اما در صورتی که به رعایت مشکلات ناشی از این فعالیت توجه داشته باشند، به طور قطع منطقی تر است.

عید با همه خوبی ها و شادی هایش از راه می رسد و همه در حال تدارک برای استقبال از سال نو هستند؛ هرکس به نوعی ، از خرید و تهیه وسایل مورد نیاز شب سال نو و ایام نوروز و عید و عید دیدنی گرفته تا خانه تکانی و نظافت کلی منازل. 

اما خانه تکانی به عنوان سنتی قدیمی فواید بسیاری دارد و البته مضراتی.

همه خانه تمیز و مثل دسته گل می شود، دور ریختنی ها دور ریخته می شود و بوی بهار و عید می پیچد تو خانه ولی امان از شب عید، از پا درد و کمر درد گرفته تا شکستگی دست و پا و یک عید همراه با افسوس نصیب برخی افراد بی احتیاط و بی دقت می شود. 

پس بهتر است دقت کنیم و اول از همه باید با برنامه ریزی دقیق زودتر کارها را شروع کنیم و کم کم و به تدریج پیش برویم تا روزهای آخر سال و شب عید با انبوهی از کارها مواجه نشویم. 

بلندکردن اجسام سنگین، بالارفتن از پله ها با استفاده از چهارپایه ها ، جابجایی مبلمان و اثاثیه به شیوه ای درست توسط افراد به خصوص بانوان صورت گیرد تا در برخی مواقع مشکلات اسکلتی و ناراحتی های دیگر برای آنان به وجود نیاید.

در این زمینه نباید به گونه ای عمل شود که با خانه تکانی منزل، کاری کرد که بانوان در ایام عید خانه نشین شوند و به علت مشکلات جدی استخوانی نتوانند فعالیت های روزمره خود را نیز در طول سال جدید انجام دهند.

 

***آسیب به کمر به دلیل بلندکردن اشیا به شیوه نادرست

پزشکان متخصص ارتوپدی معتقدند، آسیب های کمر اغلب به دلیل بلند کردن یا جابه جا کردن اشیا سنگین بروز می کند و کشیدگی ماهیچه ها یا پیچ خوردگی ممکن است در اثر بلند کردن جسمی که بسیار سنگین است، یا بلند کردن اشیا به شکل نادرست و غلط رخ دهد.

با توجه به نزدیک شدن خانه تکانی های پایان سال بهتر است به تنهایی خانه تکانی انجام نشود چون افرادی که به تنهایی این کار را انجام می دهند در صورت بروز سانحه ممکن است به صدمات ثانویه نیز دچار شوند.

با آگاهی از نحوه برخورد صحیح با عضلات و مفاصل بدن هنگام کار کردن، می توان از بروز بسیاری از آسیب ها و دردها پیشگیری کرد. 

تمیز کردن کف زمین هم یکی دیگر از کارهای پرزحمت هنگام خانه تکانی است، بهترین راه این است که این کار را به کمک یک ˈتی یا پارچه خیسیˈ که نوک یک جارو با دسته بلند بسته می شود، انجام داد تا در این حالت کمر راست نگه داشته شود.

پزشکان می گویند ، یکی از آسیب رسان ترین کارها، چرخش ناگهانی کمر است، به خصوص وقتی بار سنگینی حمل می کنید باید مراقب حرکت های کمر خود باشید.

توصیه های جدی پزشکان نیز گرم کردن بدن قبل از شروع به فعالیت های سنگین از جمله خانه تکانی، نشستن روی یک چهارپایه کوچک به هنگام انجام دادن کار، قوز نکردن حین انجام کار، انجام حرکات کششی جهت رفع خستگی در زمان فعالیت ها، استفاده از کمپرس یخ و کمپرس آب گرم است.

 

***احساس درد در مچ دست بیماری شایع در ایام خانه تکانی

عارضه احساس درد و ناراحتی در مچ دست، بیماری شایع در ایام خانه تکانی است که مهم ترین علت آن استفاده زیاد از دست ها برای شستشو در طول شبانه روز است. 

برای پیشگیری از بروز این عارضه باید سعی کرد ضمن کاهش فعالیت هایی که از طریق دست صورت می گیرد، کارهای روزانه به گونه ای برنامه ریزی شود که زمانی هم به استراحت و نرمش دادن دست ها اختصاص یابد. 

همچنین پزشکان معتقدند به هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی، استفاده از ماسک بسیاری ضروری است اما وجود هواکش و بازکردن پنجره ها در این زمینه می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها جلوگیری کند .

 

** خانه تکانی مشکلات اسکلتی و استخوانی فراوانی به دنبال دارد

یک پزشک جراح و ارتوپد و فوق تخصص تعویض مفصل زانو و لگن در این خصوص گفت : هر ساله در ایام عید نوروز بانوان زیادی به علت عدم رعایت نکات لازم در خصوص خانه تکانی به مطب مراجعه می کنند.

دکتر ˈسعید یزدان بخشˈ افزود: شیوه های نادرست و غلط خانه تکانی باعث شده که مشکلات اسکلتی و استخوانی برای بانوان در این ایام به وجود آید که تنها راه حل این مشکل توجه بیشتر بانوان به خانه تکانی درست و با احتیاط کامل می باشد.

وی گفت: با رعایت برخی از نکات لازم در این زمینه می توان از بروز مشکلات مفصلی در این ایام جلوگیری کرد.

 

** ˈتنیس آلبوˈ شایع ترین ناراحتی بانوان در زمان خانه تکانی

این پزشک جراح و ارتوپدی گفت: یکی از دردها و ناراحتی های شایع در بانوان در زمان خانه تکانی ˈتنیس آلبوˈ یا درد یا ناراحتی در ناحیه آرنج است.

دکتر یزدان بخش افزود : بانوانی که زیاد تی می کشند و یا ظرف می شویند بیشتر به این درد و ناراحتی مبتلا می شوند و بیشترین زمان بروز این ناراحتی ایام عید و زمان خانه تکانی منازل می باشد.

 

***توصیه های این پزشک جراح و ارتوپدی به بانوان

وی افزود: از آنجا که کار خانه تکانی مشکل است، بهتر می باشد بانوان به توصیه های جدی در این ایام دقت جدی داشته باشند تا از بروز هرگونه مشکل مفصلی جلوگیری به عمل آید.

این پزشک گفت: با توجه به اینکه هنگام پاک کردن شیشه دستها و شانه به بالا کشانده می شود به طور یقین مشکلاتی در این زمینه گریبان بانوان را می گیرد که باید در این زمینه به شیوه ای عمل شود که دست ها زیاد به طرف بالا کشانده نشود.

وی اضافه کرد: بانوانی که آرتروز و ساییدگی مهره های گردن دارند، انجام هرگونه حرکات سنگین و خانه تکانی برای آنان مضر است پس بهتر با احتیاط این فعالیت ها را انجام دهند تا به مشکلات آنان افزوده نشود و حتی در مواقع جدی نباید خانه تکانی کنند.

این پزشک جراح ارتوپدی افزود: افراد با سابقه کمردرد نیز نباید اشیا و وسایل سنگین خانه را جابجا کنند و در صورتی که این کار را انجام می دهند ابتدا زانوها را خم کرده سپس اثاثیه و وسائل سنگین را جابجا کنند.

وی به افراد با ناراحتی های مچ دست نیز توصیه کرد: تا حد امکان سعی کنند جهت تمیزی خانه از مچ دست خود زیاد استفاده نکنند یا حین انجام کار از مچ بندهای طبی استفاده کنند.

وی به افراد با مشکلات درد زانو نیز توصیه کرد: از فعالیت های جدی به ویژه زیاد از پله استفاده کردن خودداری کنند تا به دردهای استخوانی به ویژه در ناحیه زانوهای آنان اضافه نشود.

پس در این ایام کاری نکنیم که ایام عید و حتی سال های بعد از آن با مشکلات جدی اسکلتی و مفصلی گرفتار شویم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.