التهاب شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید

سلامانه : غده تیروئید در پایین و جلوی گردن قرار دارد هورمون‌هایی که توسط این غده ترشح می‌شوند،‌ وظایف مختلفی به عهده دارند که از جمله این وظایف،‌ حفظ تعادل واکنش‌های شیمیایی و سوخت و ساز بدن انسان است.

دکتر فرشید دبیرزاده متخصص پوست، مو و زیبایی، در گفتگو با باشگاه خبرنگارانگفت: کم‌کاری تیروئید روی ارگان‌هایی مانند پوست و مو، قلب و مفاصل و همچنین رشد و نمو فرد تأثیر منفی می‌گذارد. شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید، التهاب آن است شایع‌ترین علت التهاب هم این است که سیستم ایمنی بدن بیمار، اشتباها به غده تیروئید حمله می‌کند.

وی افزود: علائم زیادی برای این بیماری، ‌شناخته شده که از جمله آن می‌توان به حساسیت نسبت به سرما، یبوست، افسردگی، احساس رخوت و خستگی، ‌درد مفاصل و عضلات،‌ افزایش وزن و کلفت شدن صدا اشاره کرد.

دکتر دبیرزاده تصریح کرد: در کم‌کاری تیروئید پوست فرد سرد و رنگ پریده است. این افراد دچار خشکی پوست هستند، برخی مواد در پوست تجمع می‌کند، این عارضه با کم‌کاری تیروئید از بین می‌رود. در دراز مدت نیز تغییراتی از قبیل پهن شدن بینی،‌ "کلفت شدن لب‌ها" و بزرگ شدن زبان در فرد رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در این بیماری، ‌موها خشن و شکننده شده و رشد آن کاهش می‌یابد. ریزش مو ممکن است به طور منتشر یا موضعی رخ دهد. رشد ناخن‌ها هم در این بیماری کاهش یافته و ممکن است ضخیم و شکننده و دچار خطوط طولی و عرضی شود.

دکتر دبیرزاده، اذعان داشت: برای درمان این بیماری، لازم است "هورمون‌های تیروئید" را با دارو جبران نمود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.