گوش دادن به موسیقی آرام و احساسی، غم و اندوه را می زداید

سلامانه : دانشمندان می گویند: زمانی که انسان ناراحت است، گوش دادن به موسیقی آرام و حتی غمگین سبب بروز احساسات و دفع غم و اندوه می شود.

 به گزارش ایرنا از میرراستند، دانشمندان متوجه شدند که افراد افسرده و یا غمگین ترجیح می دهند به موسیقی هایی گوش کنند که خاطرات مهم آنها را به یادشان می آورد.

روانشناسان دانشگاه کنت در آمریکا با اجرای یک مطالعه، حالت های روانی افرادی را که به موسیقی های غمگین گوش می دهند بررسی و علت انتخاب این موسیقی ها را از آنها سوال کردند.

با توجه به این نکته که برای انتخاب یک قطعه خاص موسیقی دلایل بسیاری وجود دارد اما محققان متوجه شدند که برخی اوقات انسان برای شاد شدن نباید لزوما موسیقی های شاد را انتخاب کند بلکه گوش دادن به موسیقی های غمگینی که شخص آنها را زیبا می داند می تواند در کاهش غم و اندوه وی کمک شایانی کند.

این مطالعه نشان داد که انتخاب موسیقی هایی که شخص آنها را دوست دارد تنها راه برای بازداشتن انسان از احساس غم و اندوه است. 

در این مطالعه محققان از 220 نفر خواستند که به حوادث غمگین فکر کنند و سپس روانشناسان موسیقی را که این افراد برای گوش دادن انتخاب می کردند مورد بررسی قرار دادند.

محققان متوجه شدند که این افراد ترجیح می دهند به موسیقی های غمگینی که خود دوست دارند گوش دهند تا خاطرات مهم آنها را برایشان زنده کند.

همچنین محققان متوجه شدند که بسیاری از این افراد موسیقی هایی را انتخاب می کردند که از آن خاطره داشتند.

به گفته محققان، موسیقی که افراد انتخاب می کنند با انتظارات شخص برای گوش دادن به موسیقی و تاثیر موسیقی بر آنها ارتباط دارد.

نتایج این مطالعه در مجله Psychology of Music منتشر شده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.