ایران الزامی به رعایت حقوق مالکیت معنوی داروها ندارد

سلامانه : مدیرکل نظارت و ارزیابی مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: ایران هنوز عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) نشده و الزامی به رعایت حقوق مالکیت معنوی داروها را ندارد.

 «مهدی پیرصالحی» روز دوشنبه در گفت وگو با  ایرنا افزود: به رغم این موضوع هنوز تعدادی از داروهای جدید و با تکنولوژی های خاص وجود دارد که در دوره انحصار تولید و پتنت خود بسر برده و صنعت داروسازی کشور قادر به کپی و تولید آنها در کشور نیست.

پیرصالحی خاطرنشان کرد: برهمین اساس ایران ناچار به ورود دارو در صورت وجود در فهرست رسمی داروهای کشور است.

وی با اشاره به نظام دارویی ژنریک در ابتدای پیروزی انقلاب اظهار داشت: این نظام نجات دهنده صنعت داروسازی از تسلط شرکت های خارجی و چند ملیتی و تولیدی داروی ارزان بود.

پیرصالحی گفت: در نظام ژنریک در داخل کشور، داروهای تولیدی از انجام کارآزمایی آزمایشات بالینی بر کیفیت دارو معاف هستند، لذا بیشتر از نظر کیفی در حداقل استاندارد قابل قبول براساس یافته های آزمایشگاهی و شیمیایی هستند نه بالینی. 

وی با بیان این که برای گذار از این مرحله و افزایش کیفیت داروها، باید به مرحله ای بالاتر از نظام ژنریک دست پیدا کرد، افزود: برقراری سیستم نظام برند - ژنریک به عنوان یک راه حل منطقی و قابل قبول برای افزایش کیفیت و رقابت پذیری داروهای تولید داخل است. 

پیرصالحی افزود: در صورت اجرای علمی و مناسب این طرح، می توان از مزایای داروی با کیفیت و همچنین ارزانتر به نسبت داروهای وارداتی بهره برد که امیدواریم در آینده ای نزدیک به این هدف نائل شویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی نیز پیش از این گفته بود که عمده قیمت داروها به خاطر پتنت داروها است؛ در اوایل انقلاب طرح ژنریک در کشور اجرا می شد و به خاطر اجرای این طرح قیمت داروها بسیار پایین تر از حال حاضر بود اما در سال های اخیر متاسفانه از این طرح فاصله گرفته ایم.

«علیرضا مرندی» اظهار داشت: در آن زمان سطح بندی خدمات بر اساس نیاز مردم وارد کشور می شد و نظارت زیادی اعمال می شد اما به تدریج این نظارت ها برداشته شد و داروها بر اساس نسخه پزشکان و بدون توجه به نیاز واقعی بیماران وارد کشور شد.

مرندی افزود: همین امر سبب شد که بسیاری از داروها مدتها بدون استفاده در انبارها باقی بماند اما در مناطق محروم کشور مردم حتی از داشتن داروهای ساده نیز محروم باشند.

وی تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی مجموع ارزی که برای وارد کردن دارو و تجهیزات هزینه می شد، 400 میلیون دلار بود اما اکنون این هزینه با مبلغ 2500 میلیون دلار نیز جوابگو نیست و این امر سبب می شود که ما در زمینه دارویی ورشکسته شویم.

مرندی ادامه داد: برداشته شدن طرح ژنریک و فاصله گرفتن از سطح بندی خدمات سبب افزایش قیمت های داروها شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی، به لزوم توجه به سطح بندی خدمات دارویی و اجرای مجدد طرح ژنریک تاکید کرد و گفت: با وجود اعتبارات زیادی که آمریکا برای حوزه سلامت از جمله دارو دارد و به عنوان تولید کننده دارو و تجهیزات پزشکی محسوب می شود با این حال هزینه های دارویی و تجهیزات پزشکی برای آن کشور ارزان است.

مرندی افزود: بیمه های این کشور از 40 سال پیش یک راهنمای بالینی برای پزشکان این کشور تنظیم کردند و در آن مشخص شد که برای هر بیمار از چه روش درمانی و چه داروهایی باید استفاده شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.