تدوین سند ملی سلامت مردان/ مردان کم به بهداشت خود توجه دارند

سلامانه : رئیس اداره میانسالان وزارت بهداشت گفت:‌برای بازنگری در ساختار ارائه خدمات بهداشتی به مردان سند ملی مراقبت‌های مردان را تدوین کرده‌ایم که امیدواریم سال آینده در شورایعالی سلامت به تصویب برسد، چرا که ۷۰ درصد مراجعات به مراکز بهداشتی درمانی مربوط به زنان است.

 
به گزارش فارس، مطهره علامه امروز در نشست خبری هفته ملی سلامت مردان که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: طراحی ساختار نظام بهداشتی ما از ابتدا برای ارائه خدمات به مردان نبوده و ما طی طراحی بسته مراقبت سلامت مردان به این چالش رسیدیم،‌چرا که اکثریت ارائه‌دهنده‌های خدمات بهداشتی خانم هستند و از طرفی خود مردان هم علاقه چندانی به مراجعه ندارند.

وی افزود: در تمام دنیا این نگرش وجود دارد که مردان آسیب‌ناپذیرند و احساس می‌‌کنند نسبت به مشکلات مقاوم هستند، در حالی که طی طرحی که به صورت آزمایشی در استان مازندران روی مردان انجام دادیم، مشخص شد که مردان به دلیل عدم احساس نیاز به ویژه برای خدمات پیشگیرانه مراجعه نمی‌کنند و در مواردی که بیماری حاد می‌شود به مراکز درمانی می‌آیند و شاید یکی از دلایل نگرانی از امرار معاش خانواده و شغل‌شان باشد.

علامه تدوین سند ملی مردان را یکی از راهکارهای تغییر نگرش در ساختار وزارت بهداشت برای ارائه خدمات بهتر به مردان دانست و گفت: امیدواریم این سند سال آینده در شورای عالی سلامت تصویب و اجرا شود.

وی اعتیاد، حوادث ترافیکی و شیوه زندگی سالم در مردان را از جمله سرفصل‌های این سند عنوان کرد و گفت: ‌آموزش می‌تواند در این میان نقش اساسی ایفا کند، چرا که رعایت یک سری نکات ساده حتی در مواردی مانند خانه تکانی ممکن است سلامت افراد را به خطر بیاندازد.

رئیس اداره میانسالان وزارت بهداشت تصریح کرد: خیلی از موارد به سقوط هنگام خانه‌تکانی رخ می‌دهد یا به دلیل رعایت نکردن استانداردهای کف حمام،‌ دکوراسیون نامناسب خانه و استفاده از فرش نامناسب شاهد سقوط در زنان و حتی مردان هستیم.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.