مواد مخدر و روان گردان ها عامل قتل عام نوجوانان وجوانان است

سلامانه : مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت، مصرف موادمخدر و روان گردان ها، اکنون به عنوان عامل مهمی در قتل عام نوجوانان وجوانان است.

 به گزارش ایرنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر، «حمید صرامی» افزود: با توجه به رویکرد اجتماعی کردن امر مبارزه، علاوه بر تقویت و توانمندسازی تشکل های دانشجویی پیشگیری از اعتیاد در سطح دانشگاه ها، باید دو واحد درسی اجباری ویژه دانشجویان، درمورد شناخت راهبردهای پیشگیری و درمان اعتیاد ایجاد شود.

وی با بیان اینکه قاچاقچیان مواد مخدر و روان گردان ها بدنبال ضربه زدن به سیستم اجتماعی یعنی دانشگاه ها هستند، ادامه داد: میزان شیوع مصرف مواد مخدر در سال گذشته(1391) براساس نتایج مطالعه شیوع شناسی مصرف مواد در بین دانشجویان دانشگاه های تابعه وزارت علوم، معادل دو و شش دهم درصد بوده و بیشترین شیوع مواد در گروه نمونه دانشجویان به ترتیب حشیش، تریاک، قرص اکس، شیشه بوده است.

صرامی افزود: در بین داروها بیشترین شیوع به ترتیب به کدئین، ترامادول، دیازپام و ریتالین اختصاص داشته است.

 

** مصرف سه برابری مواد مخدر در دانشجویان پسر 

مدیرکل دفتر تحقیقات و اموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شیوع مصرف مواد در دانشجویان گروه نمونه در قشر پسر سه برابر دانشجویان دختر بوده اما مصرف دارو در دانشجویان دختر بیشتر از دانشجویان پسر بوده است.

وی افزود: طبق این مطالعه، مصرف مواد در دانشجویان گروه نمونه که در منازل مجردی سکونت دارند، بیشتر از دانشجویانی بوده که در خوابگاه یا همراه خانواده خود زندگی می کنند و اکثریت دانشجویان گروه نمونه اولین تجربه مصرف خود را قبل از ورود به دانشگاه عنوان کردند.

صرامی گفت: 56 درصد دانشجویان گروه نمونه اعلام کردند که در مورد مواد مخدر اطلاعات کافی ندارند و این یک زنگ خطر جدیست.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: با توجه به تغییر الگوی مصرف مواد در سطح جامعه، متاسفانه تغییر الگو مصرف در گروه نمونه دانشجویان رخ داده بطوریکه مصرف متامفتامین ها می تواند یک نگرانی جدی را در این گروه رقم زند.

دبیر اتاق های فکر ستاد مبارزه با موادمخدر ضمن هشدار به والدینی که مواد مصرف می کنند، گفت: متاسفانه در بین دانشجویان گروه نمونه، شاهد مصرف مواد و دارو، در بین اعضای خانواده این دانشجویان بودیم که اثرات زیان بار آن بر فرزندانشان مترتب شده است.

وی، مهمترین متغیرهای عوامل خطر در گروه نمونه را که در پیش بینی مصرف مواد نقش دارند، به ترتیب اولویت عصبانیت و پرخاشگری، مصرف مواد در دوستان، نگرش مثبت ناشی از باورهای غلط و مصرف مواد در خانواده برشمرد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد، دانشجویان به عنوان سرمایه های اجتماعی و آینده سازان کشور محسوب می شوند و همواره مسوولان نظام در خصوص سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی آنان دغدغه جدی دارند.

وی ادامه داد: ضرورت دارد تمامی بخش های مختلف دانشگاه ها به منظور ضربه زدن به استراتژی های سیستم مواد مخدر و روان گردانها و ناکام ماندن توطئه های استکبار جهانی، در یک برنامه کوتاه، میان یا بلند مدت، با تلاشی مضاعف در عرصه اطلاع رسانی مستمر و هدفمند در این خصوص تلاش بیشتری داشته باشند.

صرامی تبیین عوارض ناشی از مصرف مواد به ویژه مواد محرک، آموزش مهارت های زندگی به ویژه آموزش مدیریت استرس و خشم و ارتباط فردی و اجتماعی، تقویت فعالیت های جایگزین به منظور تحرک و نشاط سالم و ارائه خدمات مشاوره ای به دانشجویان را از جمله برنامه های جدی برای پیشگیری از مواد مخدر در میان قشر فعال جامعه عنوان کرد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: انتظار می رود در راستای رویکرد جدید ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر اجتماعی کردن امر مبارزه، شاهد تقویت و توانمندسازی تشکل های دانشجویی پیشگیری از اعتیاد در سطح دانشگاه ها به صورت وسیع و هدفمند باشیم و همزمان نیز دو واحد درسی اجباری ویژه دانشجویان در خصوص شناخت راهبردهای پیشگیری و درمان اعتیاد ایجاد شود.

وی هرگونه سیاه نمایی درمورد مصرف مواد در دانشجویان را محکوم کرد و گفت: لازمه برنامه ریزی صحیح در عرصه پیشگیری از اعتیاد برای ایمن سازی لایه های مختلف، شناخت وضع موجود است و ستاد مبارزه با مواد مخدر با نفی هرگونه سکوت، انکار و اغراق در این خصوص و رد نگاه سیاسی به پدیده های اجتماعی، همواره معتقد است با رویکرد واقع بینانه باید به استقبال و کنترل پدیده های اجتماعی حرکت کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.