مکیدن مداوم انگشتان در کودکی موجب رویش نامناسب دندان‌های دائمی می‌شود

مکیدن مداوم انگشتان در کودکی موجب رویش نامناسب دندان‌های دائمی می‌شود

یک متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: باید با کنترل عادت مکیدن مداوم انگشتان در کودکان از رویش نامناسب و جابجایی دندانها جلوگیری کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، دکتر آیدا مهدی پور با بیان اینکه مکیدن انگشت در بیشتر موارد از اولین سال زندگی شروع می شود، گفت: اکثر کودکان تا سن سه تا چهار سالگی این عادت را خود به خود ترک می کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه در این عادت نامناسب مدت زمان مهمترین نقش را در حرکت دندان ها ایفا می کند، افزود: تحقیقات نشان می دهد وارد شدن نیرو به مدت چهار تا شش ساعت در روز موجب حرکت نابه‌جای دندان ها می شود.

 

وی افزود: به ازای هر سال از شروع عادت مکیدن انگشت در کودکان، شیوع اختلالات اکلوژنی بعد از دو سالگی دو برابر می‌شود.

 

مهدی پور با اشاره به اینکه اغلب اوقات در سنین سه تا چهار سالگی در کودکانی که انگشت شست خود را می مکند جابجایی خفیف دندان های شیری دیده می شود، گفت: در صورت توقف این عادت در این مرحله، دندان ها خیلی زود به وضعیت عادی بر می گردند.

 

وی تاکید کرد: اگر عادت مکیدن بعد از رویش دندان های دائمی ادامه یابد، ممکن است برای برطرف کردن وضعیت موجود نیاز به درمان ارتدنسی باشد.

 

این متخصص دندانپزشکی کودکان خاطرنشان کرد: تا زمانی که عادت مکیدن انگشت در کودکان ترک نشده است هیچ دلیل برای شروع درمان ارتدنسی وجود ندارد.

شنبه 12/12/91   8:59

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.